kinoa-nedir-nelere-iyi-gelir

Kinoa Nedir? Nelere İyi Gelir?

2013 yılında Birleşmiş Milletler Tarım Örgütü tarafından “Uluslararası Kinoa Yılı” olarak ilan edildi. Güney Amerika en başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketime sunulan fakat Türkiye’de bir çok kişi tarafından adının dair bilinmediği kinoa vücut için gerekli olan tüm amino asitleri içerisinde barındırmaktadır.

quinoa-nedir-604x270[1]

Kinoa’nın tam olarak anlamına gelecek olursak bitkisel tahıl ürünü olduğunu açıklayabiliriz. Tahıl olarak kabul edilmesine karşın kinoa satın al esasında aynı adla bir bitkinin yemişleri sonucunda elde edilmektedir. Dünya çapında günden güne yükselmesinin en büyük nedenleri ise besin değerlerinin yüksek olmasıdır. Pişirilme süresi açısından da oldukça düşük süreye sahip olan Kinoa, Pilava nazaran çok daha iyi sürede pişmektedir. Bu rakam on e on beş dakika arasındadır.

Besin Deposu Kino Bitkisi

Kinoa, Yaklaşık olarak 100 200 santim boyutunda değişkenlik göstermektedir. Bolivya ve Peru sınırları içerisinde dağların çorak yamaçlarında doğal olarak yetişen kinoa, Elde edilen tarihi kayıtlara göre bu bölge içerisinde M.Ö – 3000 – 5000 yıllarından bu yana yerliler tarafından üretimi yapılmaktadır. Kinoa’nın aşırı sıcak ve aşırı soğuğa karşı dayanıksız olması aynı zaman da en uygun iklim koşullarında And Dağları eteklerinde yer alması, Peru ve Bolivya’yı en güçlü kinoa üreticisi yapıyor.

Kinoa’nın Faydaları Nelerdir?

  • Güçlü Protein Yapısı, Kinoa tohumları tam protein kategorisinde yer almaktadır. Yani kişinin vücudunun ihtiyaç duymuş odluğu tüm amino asitleri rahatlıkla içermektedir. Tam protein içeriğine sahip olan bitkiler oldukça nadir durumdadır bu nedenle de özelliği ile vejetaryenlerin arasında büyük bir şekilde popüler durumdadır. Kolesterolü yüksek ve yağ içeren hayvansal protein kaynaklarına nazaran çok daha sağlıklı bir protein kaynağıdır.
  • Glüten, İçerisinde neredeyse hiçbir şekilde Glüten’e yer vermeyen kinoa, Çölyak hastaları ve glütensiz diyet uygulayan bireyler için büyük bir besin kaynağı olarak gösterilmektedir.
  • Sindirim, Kinoa diğer tahıl gruplarından yaklaşık olarak iki kat daha fazla besin liflerini üzerinde barındırır. Besin lifleri bakımından büyük yetersiz beslenmenin yarattığını gereksiz kilo almalarının önüne geçmeyi başaran kinoa, Kan şekerinin kontrolünde büyük bir dengeye sahip.

Yukarıda maddelerin dışında demir, riboflavin, migren, antioksidan aynı zamanda kolesterol gibi sorunlara da iyi gelmektedir. Kinoa’nın 100 gramında ortaya çıkan besin değerleri ise aşağıdaki gibidir.

  • 120 kalori
  • 2 gram yağ
  • 7 gram karbonhidrat
  • 11 gram besin lifi
  • 4 gram protein

Bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir