Adet Döngünüzü Adet Söktürücü İlaçlar İle Düzene Sokun

Düzenli bir adet döngüsü bütün kadınların sağlığı için son derece büyük öneme sahiptir. Adet döngüsü doğurganlığın belirtisi olması dışında kadınların sağlıkla ilgili birçok düzenlerini sağlamaya yarayan bir konudur. Bu konuda ortaya çıkan herhangi bir sorun vücudun diğer bölgeleri ve hatta psikolojiyi de derinden etkilemektedir. Bu tarz sorunların çözümünde sıkça başvurulan adet söktürücü ilaçlar ile ilgili bilinmeyenleri sizler için derledik.

Adet söktürücü ilaçlar nedir ne işe yarar?

Adet düzensizliklerini tedavi etmek amacıyla kullanılan adet söktürücü ilaçlar, ergenlik döneminin başında yeni regl olmaya başlamış genç kızlardaki erken, geç adet olma durumunu, yumurtalıklardaki kistleri, erişkinlikte adet döngüsündeki düzensizlikleri ortadan kaldırmak gerekebilir.

Adet günü geciken kadınların adet olabilmesi için ya da hamile kalmak istemeyen kadınların cinsel ilişki sonrasında hamile kalmasının engellenmesi amacıyla kullanılır. İçeriğinde yüksek oranda progesteron hormonu bulunmaktadır. Östrojen hormonu içeren çeşitleri de vardır. Hangi ürün olursa olsun bu ilaçlar hormon içerdiğinden ve hormonsal yapınızı değiştireceğinden doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekmektedir.

Adet söktürücü ilaçlar nasıl işe yarar?

İçerisinde bulunan hormonlar sayesinde iş gören bu ilaçlar, ağız yoluyla alındıktan sonra kanınıza karışmasının hemen ardından vücudunuzda progesteron hormonunun salımını artırır. Eğer hamilelik durumunuz yok ise ilaç alımını bırakmanızın ardından vücudunuzdaki artmış olan progesteron hormonu ani bir düşüş yaşayacağı için beyniniz uyarılır ve beyin tarafından gönderilen sinyaller aracılığı ile rahim duvarınızın etrafında bulunan kılcal damar tabakası ve diğer atık maddeler parçalanarak vücuttan atılmaya başlanır.

Böylece adet döneminiz başlamış olur. Bu ilaçlar adet görmenizi sağlamakla birlikte aynı zamanda rahim bölgenizde bulunan, ya da yumurtalıklarınıza yerleşmiş ve sağlığınızı olumsuz olarak etkileyen akıntı, kist, mikrobik maddeler gibi organizmaları da vücudunuzdan uzaklaştırmış olur.

İlaçların yan etkileri nelerdir?

Adet söktürücü ilaçların muhakkak doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Vücudunuza fazla hormon alımı tansiyon ve şeker hastalarını olumsuz etkileyebileceği gibi kıl köklerini uyararak vücuttaki kıllanmayı da artıracaktır. Sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Mide bulantısı, baş ağrısı ve dönmesi yaygın olarak görülen yan etkilerdendir.

Etkilerin çeşidi ve şiddeti ilacı kullanan bireylerin yaşına, sağlık durumuna ve her bireye göre farklılık göstermektedir. Adet döngünüzdeki bozuklukların ya da gecikmelerin hamilelik durumundan kaynaklanmadığından emin olmadan ilacı kullanmamalısınız. Aksi durumda ilaç bebeğe çok ciddi zararlar verebilir. İlaç ağız yoluyla alınan hap ya da şurup formunda olduğu gibi iğne türleri de vardır.

Kaynak: http://www.kadindenince.com/adet-sokturucu-ilaclar-ve-etkileri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir