AFT Neden Olur?

AFT bir diğer adıyla birlikte Aftöz lser olan AFZ , Ağız içerisinde görün oldukça sık ağrılı bir ülseldir. Klasik olarak AFT taraşı, Ağız içerisinde mukoza tabaksının üzerinde, Kırmızı oval sınırlı yararlar halinde boy gösterir. Sağlık Bakanlığı tarafından bu konu hakkında yayınlamış olduğu güncel istatistik bulunmuyor fakat diğer ülkelerin verilerine göz attığımızda, Toplam olarak nüfusunun %20 ile %40 arasındaki kişilerin hayatının bir döneminde bu yararlarla karşılaştığı açıklanmış

Bir başka istatistikte ise, Kadınların erkeklere nazaran bu yararlara çok daha yatkın halde olduğunu açıklıyor. AFT çoğunlukla; Yanak ısırma, Dudak yeme veya bir darbeye bağlı olarak ağız içerisine ortaya çıkan açık yaralar, baharat, çikolata gibi farklı gıdalara karşı hassasiyet, Bazı vitaminlerinde ve minerallerin getirdiği eksiklikler, Hormonların dalgalanmaları sonucunda ortaya çıkabilir. AFT, Kadınların dışında en çokta ergenlikte ver ergenliği takip eden bireylerin dört ya da beş senelik dönemlerinde rahatlıkla görülmektedir.

AFT’nin Diğer Nedenleri?

Helicobacter Pylori: Yapılan bazı araştırmalar, Peptik ülsere neden olarak, Ağız içerisinde yararların nedenlerin arasında yer almaktadır.

Ülseratif Kolit: Kolon ve rektum iç kısmından ülserlere ve tahrişlere büyük bir etkiye neden olan kronik ve iltihabı ile birlikte bağırsak hastalığının Crohn Hastalığı etkisinden dolayı olabilir.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık siteminin zayıflatan hastalıklar ya da enfeksiyonlar ağız içerisinde bir takım yaralara neden olabilir.

Ağız Bakım Solüsyonları: Sodyum lauril sülfat içeren diş macunu ve gargaların sularının AFT oluşumunun riskini arttırdığı yönünde bir takım bilimsel araştırmalar mevcuttu. Bu ürünleri satın alırken ambalajların üzerinde ki içindekiler bölümüne bakarak bu maddenin olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Ne Zaman Doktor Kontrolüne Gidilmeli?

İlk olarak küçük seviyede olsa bile tekrarlanan AFT için doktora gitmeniz gerekiyor. Çünkü normalde AFT rahatsızlıkla sık sık tekrar eden yaralardan değildir. Doktorların tanısı ve tedavisi sonucunda ortaya bir tedavi birimi çıkartılmaktadır.  Eğer AFT rahatsızlığınız bir ishal ile birlikte görülüyorsa hemen doktora gitmeniz gerekiyor. Bu durumda sistemik bir rahatsızlığınızın olduğu işaretidir.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss