Alerjik Öksürük Nasıl Durdurulur?

Genel olarak alerjilere neden olan bir çok sebep bulunurken doğada bunu çokça tetikleyen polenlerdir.Alerjik öksürük bazı zamanlar önemsenmezken bir çok ortamda işimize gelmeyen durumlara sebebiyet verebilir.

İlk olarak alerjiden kaynaklanan öksürük probleminiz olduğunu düşünüyorsanız doktora görünün. Doktorunuz bir fiziksel muayene yapacak, medikal geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Ayrıca hangi maddelere alerjik olduğunuzu ve hangi maddelerin tetikleyici olduğunu öğrenmek için alerji testlerinin yapılmasını önerebilir. Doktorunuzun önerdiği ilaçları alın. Tedavi planınız tıkanıklığı durdurmak için antihistamin ve balgamı kurutmak için dekonjestanları içerebilir. Eğer alerjik astımınız varsa, astım ilaçlarını da doktorun önerdiği şekilde almalısınız. Doktorunuzla tekrar görüşerek, alerji iğnesi olarak da bilinen imünoterapi hakkında fikirlerini alabilirsiniz. Bu tedavi alerjileri tetikleyen unsurlara karşı hassasiyetinizi zaman içinde azaltır, belirtilerin görülmesini ve inatçı öksürüğü hafifletir.

Alerjiden kaynaklanan öksürüğe karşı yapılabilecek bir diğer şey alerjen maddelere karşı önlem almaktır. Mevsimsel alerjiye ya da alerjik astıma bağlı öksürüğünüz varsa, belirtileri yönetmenin önemli bir yolu budur. Sigara ve odun dumanından uzak durun. Bunlar hava kanallarını tahriş ederek, öksürük nöbetlerine yol açabilirler. Ayrıca güçlü, tahriş edici buhar, koku ve dumanlardan uzak durun. Bunlar temizlik ürünlerinden, parfümlerden ve endüstriyel kimyasallardan yayılabilirler.

Eğer mevsimsel alerjiniz varsa polen miktarının yüksek olduğu günlerde dışarı çıkmaktan kaçının. Pencereleri kapatarak polenlerin eve girmesini önletin. Hava kalitesinin düşük olduğu, rutubetin fazla olduğu veya havanın çok soğuk olduğu günlerde dışarıda geçirilen vakti azaltmak alerjiden kaynaklanan öksürüğü azaltabilir.

Evdeki alerjenleri azaltmak için evinizi detaylı bir şekilde temizleyin. Düzenli olarak elektrik süpürgesi kullanın ve toz alın. Alerjenleri nefesle almamak için temizlik yaparken maske takın. Hava temizleyici makinelerin kullanılması da alerjenleri filtreleyerek evdeki havanın daha temiz olmasını sağlayabilir. Eğer alerji sebebiyle nefes almakta zorlanıyorsanız, başınız dönüyorsa, hırıltılı nefes alıyorsanız acilen tıbbi yardım alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir