Büyüme Hormonu Nasıl Arttırılır?

Spor ile uğraşanlar, Yaşlanmak istemeyenler, Zayıf ya da daha kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen kişiler için sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı growth hormonu hakkında bu yazımızda sizlere bir rehber hazırladık. Lafı daha fazla uzatmadan konuya giriş yapalım.

Nedir Bu GH Hormonu?

Peptid tarzına sahip olan büyüme hormonu ve hücre çoğalması, Büyümesi aynı zamanda yenilenmesi gibi görevleri de yerine getirerek bireyin hormonlarında gelişmeye yol açar.

Peki Nasıl Salgılanır?

Büyüme hormonu, Vücudun stres sürecinde değişkenlik gösterip kısılması rahatlık durumunda ise oldukça fazla şekilde sağlanması ile gün içerisinde düzeyi artıp azalan hormondur. Büyüme hormonunun salınımı bir çok etken ile farklılık göstermektedir.

Niye Bu Kadar Önemli?

Çoğu vücut hücresi üzerinde oldukça büyük bir önemli etkilerine sahip ola büyüme hormonu aşağıda olayların meydana gelmesinden sorumludur.

 • Küçük çocuklarda kemik gelişimi ve mineral dengeyi sağlar.
 • Protein sentezini yükseltir.
 • Yağ yakımını hızlandıracaktır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek uyarıcı bir etki yaratır.
 • Adalelerin büyümesine yol açar.
 • Tiroid hormonlarında değişikliği yol açar.

Büyüme Hormonunu Salınımında Rol Oynayan Faktörler

 • Düzenli uyku
 • Kan şekeri
 • Kandaki aminoasitler
 • Stres süreci
 • Egzersiz

Uyku Neden Önemli?

Düzenli bir uyku ile büyüme hormunu çok rahat bir şekilde arttırabilirsiniz. Büyüme hormonunun salınımı uykunun üçünce ve dördüncü evrelerinde artış gösterir. Uyku bu fazına derin bir destek sağlar. Uyku sürecinde büyüme hormonunun en fazla salındığı saatler öğlen 12:00 – 13:00 gece 22:00 – 02:00’dir.

protein-barbell-curls[1]

İnsülinin Yarattığı Etki

Büyüme hormonunu en büyük düşmanlarından bir tanesi şeker olduğunu açıklayalı. Basit şekerler an şekerini oldukça hızlı bir şekilde yükseltir. Bu yükselme bir anda büyüme hormonunu üretimini çok büyük oranda düşürür. Kan şekerinizi minimum seviyelerde tutarak büyüme hormonunu tetikleyebilirsiniz.

Kandaki Aminoasitler

Kanda dolaşımda olan aminoasit seviyesi arttıkça büyüme hormonunu tepkisi de yükselecektir.

Testo ve Östrojen

Testo ve Östrojen aynı zamanda Tiroid hormonu GH’i arttıran hormonlardan bir tanesidir. Bu konuda en önemli nokta tiroid hormonudur. Oldukça uzun bir süre boyunca tuz kısıtlaması yapan bireylerde tiroid hormonu dengesizliği görülecektir böylece iyot eksikliğinden büyüme hormonun tepkisi yavaşlayarak yağlanmalar ortaya çıkacaktır.

Yazımızın ilk bölümünü burada sonlandırıyoruz. İkinci bölümde Stres konusunu ele alacağız.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss