Çınarcık, Yalova

Yalova ilinin İstanbul’a en yakın olan ilçelerinden biri Çınarcık, İstanbul’a yakınlığı ile değil Haberler aynı zamanda pek çok kültürel etkinliği ve geleneği ile de ünlü bir ilçe olarak biliniyor. Turizm açısından özellikle yaz aylarında bol bol ziyaretçi alan ilçe, bunun yanında konaklamak için de yazın buraya gelen yazlıkçıları ağırlayabiliyor. Milattan Önce de, sonra da bir yerleşim yeri olarak kabul gören, körfeze dayalı güzel bir iklimi ve yaşamaya elverişli oldukça güzel bir havası bulunan Çınarcık’da yaşamanın zevki oldukça ayrı. Rumca’da temiz havası ayrı olan yer anlamında kullanılan kelimenin Çınarcık’ın eski ismi olarak geçtiği de kayıtlarda bilinmektedir.

Genel Kültür
Havası ayrı, suyu ayrı güzel bir ilçe olarak Çınarcık, hem oldukça küçük hem de pek çok ilçeden daha tatlı insanlara sahip bir ilçe olarak biliniyor. Popülerleşmesi hem insanların misafirperverliğinden, hem de güzel havasından olsa gerek. Termalleri, kaplıcaları ve doğal suları olan bu turistik ilçede, oldukça huzurlu birkaç gece geçirmeniz, insanları ile iyi anlaşmanız pek tabii mümkün. İnsanları, genelde geçimlerini turistik bir merkez olduğundan dönem dönem turizmden, dönem dönem ise meyve ve sebzecilikten sağlamaktalar.

Gezilecek Yerler
Çınarcık’a bir gün için gitmek yerine, yaz aylarında konaklamak için muhakkak uğrayın. Hem bir turizm hem de bir tatil yöresi olarak Çınarcık’ın hem havası, hem suyu size iyi gelecek ve rahatlatacaktır. Özellikle doğal termal suları ve denizi ile birlikte, yayla gibi esen havasından ötürü Çınarcık’ın atmosferine hayran kalabilir ve her yaz buraya gelmek dahi isteyebilirsiniz. Bunun yanında, Erikli yaylası ve Esenköy de gezilebilecek birkaç mekandan bir tanesi. Tarihi Toplist yapı olarak pek yapı bulunmasa da, Çınarcık’ta gezip görebileceğinizin çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Neler Yenir
Çınarcık ilçesinde, Yalova köfresi başta olmak üzere, tüm Yalova lezzetlerini tadabileceğiniz şahane restoranlar bulabilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir