Çocuk Sahibi Olmak İçin Erkek Sağlığı

Çocuk, anne baba olmak isteyen herkesin heyecanla beklediği istediği bir hayaldir. Çocuk sahibi olmaya karar verildiği andan itibaren gebe kalma ve gebelik süreci devam etmektedir. Hamile kalmak için karar verildikten sonra hamile kalmak için en az 1 yıl beklenmesi gerektiği belirtilmektedir. 1 yıl boyunca doğal yollarla yapılan çocuk çalışmaları sonuç vermediğinde doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Kadın doğum doktorları hastanın geçmişi, gebe kalma sürecini detaylı inceledikten sonra tedavi yöntemleri arayışına girmektedir.

Hamile kalmak için 1 yıl bekleyen çiftler doktora başvurduğunda öncelikle kadın rahim sağlığı kontrol edilmektedir. Yumurtalıklarda bir sağlık sorunu olup olmadığı, yumurta yataklarının sağlıklı olup olmadığı, herhangi bir kist olup olmadığı gerekli tetkiklerle incelenmektedir. Bu tetkikler sonucunda kadında bir sorun tespit edilmezse erkeklerin baba sahibi olup olamayacağı incelenmektedir.

Erkek sağlığı kontrolü aşamasında öncelikle sperm testi yapılmaktadır. Alınan sperm örneği birçok tetkikten geçirilmektedir. Sperm kalitesi, sperm sayısı gibi detaylar incelenerek çocuk sahibi olmaya engel bir durum var mı tespit edilmektedir.

Sperm testi sonuçlandıktan sonra tanı ve teşhise göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Sperm sayısı ve diğer detaylar sağlıksız yaşamın etkileriyle de negatif sonuçlar verebildiğinden sigara, alkol kullanımı da spermleri etkilemektedir. Bu sebeple sperm testinin sonucunun geçerliliği için bu alışkanlıklarınız varsa mutlaka doktorunuza söylemelisiniz.

Çocuk sahibi olmak isteyen baba adaylarından uzman doktorlar bazı gerekli gördüğü durumlarda aids testi de isteyebilmektedirler. Bunun sebebi aids’e neden olan hiv virüsünün uzun yıllar vücutta kendini gizleyebilmesidir. Bu durumda hem anne, hem bebek sağlığı gözetilerek aids testi yapılabilmektedir.

Çocuk sahibi olmak istediğinizde mutlaka doktor tavsiyelerine uymalısınız. Bazı hastalar aids testi, yumurtalık ve sperm testi gibi kontrollerden çekindiği için tedaviye yanaşmayıp kendi sağlıklarını da hiçe saymaktadırlar. Bu yüzden uzman doktor kontrolünde olmak hem sizin hem de ailenizin sağlığını koruyor olacaktır.

Aids testi doktorun yönlendirmesiyle yapılabilmekte olup, bu süreçte bebek sağlığı içinde büyük önem teşkil etmektedir. Hem kendi hem de ailenizin sağlığı için uzman doktor kontrolünde olmakta fayda vardır.

Anne baba olmaya karar verdiyseniz manevi olarak kendinizi hazır hissediyorsanız ufak yardım ve yönlendirmeler almak istiyor ya da çocuk sahibi olmak için tedaviye ihtiyacınız varsa Galata Tıp merkezini güvenle tercih edebilirsiniz. Hastane ve doktorlar hakkında bilgi almak için ve sormak istediğiniz sorularınız için http://www.galatatip.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir