ÇOCUKLAR İÇİN GÜNEŞ ÜRÜNLERİ

Bebekler ve çocuklar için kullanılacak olan güneş ürünlerini seçerken yine bebeklerin hassas cildine göre ürünler seçmemiz gerekmektedir. Ciltleri hassas olduğu için de alerjik ve güneş ışınlarının zararlarına da fazlasıyla açık bir yapıdadırlar. Yetişkin bir insan günde yarım saat kadar güneşte kalabilmektedir. Fakat bebekler bizlerle aynı yapıda olmadıkları için daha evden çıkmadan öncesinde çocukların cildine güneş ürününü sürmeniz gerekmektedir. Çoğu anne bu konuda yanlış yapıyorlar. Çocuklar deniz kenarına veya dışarıya bir yere çıkardıklarında orada ürünü sürüyorlar. Fakat bu son derece yanlıştır. Çocuğun cildi daha hassastır. Bu yüzden de güneş ürünlerinin iyice emilmesi ve korumasının arttırılması için evden çıkmadan yarım saat önce sürülmesi gereklidir.

Çocuklar için güneş ürünleri seçerken ürünün kaç faktör olması gerektiği de ürünü kullanmanız kadar önemlidir. Bebeklere hiç şüphesiz 50 faktör koruması bulunan güneş ürünlerini tercih etmelisiniz. Fakat yine de çocuklar için güney tarafına doğru gidecek iseniz 50 faktörlü, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde ise 30 faktörlü bir güneş koruma ürünü sizlere yeterli gelecektir. Bebeğinizin ve çocuğunuzun hassas cildine göre hareket etmek onları korumak adına fazlasıyla yararlı olacaktır. Yüksek faktörlü güneş ürünleri tercih ederseniz de bebeğinizin kemik gelişimine kesinlikle engel olmaz. Bu ürünleri ne kadar sürerseniz sürün bebeğinizin vücuduna giren D vitamini faydalı olacaktır.

Bebeklerin ve çocukların güneşlenme süreleri de tabi ki biz yetişkinlerden farklıdır. Her gün beş dakika kadar arttırılabilen bu güneş sürelerini kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Çocuklarınızı güneşe her saat çıkarmak yerine uygun olan güneş saatlerini tercih ederseniz hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Bu konuda çocuğunuzu çıkarmanız gereken en uygun saat sabahları on ve on buçuk arasında, öğleden sonra da dört ve beş saatleri arasındadır.

Çocuklarda güneş ürünleri seçerken alerji ve kaşıntıya neden olmayan, kolayca uygulanabilecek olan güneş ürünlerini tercih etmeniz gerekmektedir. Bunların ardından ürününüzü her 4 saatte bir yenilemeniz yine çocuğunuzun koruması için faydalı olacaktır. Güneş koruyucu kullanımına bebeklerden itibaren başlamanız gerekmektedir. Unutmayın ne kadar erken başlar iseniz gelecek yıllarda ki güneşin zararlı ışınlarının yol açtığı etkilerden de o derece kurtulmuş olursunuz. Eğer deniz kenarına gidecek ve denize girecek iseniz de bebeklerinize koruyucu ürünler kullansanız bile direk güneş ışığına maruz bırakmamaya özen gösteriniz. Veya güneşte gezecek oyun oynayacak ise de mayo yerine dilerseniz üzerlerine açık renk ve bol bir kıyafet giydirebilirsiniz. Vücudu sıkmayan kıyafetler tercih etmeli ve ayrıca yaka kısımları ile kol ve bacak kısımları da açık olmalıdır. Yüzü ve baş bölgesini direkt olarak güneş ışınlarından korumak adına da bir koruyucu şapka kullanabilirsiniz. Ayrıca mümkünse ultraviyole koruyuculuğu bulunan bir güneş gözlüğünü de kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Çocuklar da sabah ve akşamüzeri saatlerinde güneşe çıkmadan önce mümkünse daha evde iken yaklaşık yarım saat kadar öncesinde koruyucu ürünü uygulamanız gerekmektedir. Ürün mutlaka 30 ve 50 faktör aralığında olmalıdır. Güneş ürünlerini kullanma işleminizi yaklaşık olarak dört saatte bir tekrarlayabilir, havuza ve denize girip çıktıktan sonra da yine çocuklarınızın koruması için ürünü tazeleyebilirsiniz. 3 yaşından daha küçük olan çocuklar da ise organik kremler tercih edilmelidir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey de bu ürünlerin içerisinde deodorant, parfüm ve paraben bulunmaması gerektiğidir. Paraben raf ömrünü uzatan bir maddedir. Bu maddenin olmaması daha yarayışlı olacaktır.

Unutmayın ki çocuklarımızın ciltleri fazlasıyla hassastır. Hassas oldukları içinde çocuklarımız gölgede bile olsalar sudan ve hatta kumdan güneş ışınları yansımaktadır. Bu da çocukların cildini yakacaktır. Bu sebeple çocuklarınızın uzun bir süre deniz kenarında olacak ise mutlaka bu yansıyan ortamlardan uzak olması gerekmekte veya çocuklar için uygun güneş ürünleri tercih edilmektedir.

https://www.dermoeczanem.com/cocuklar-icin-gunes-urunleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir