Çölyak Hastaları İçin Diyet Yemekleri

Sadece zayıflamak için diyet yemekleri değil, hastalıklara karşı diyet yemekleri de mevcuttur. Zayıflamak isteyenler için diyet yemekleri bir tercihken hastalıklara karşı diyet yemekleri bir zarurettir. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek için bu diyetlere uymak gerekir. Çölyak hastaları da ömür boyu diyet yapması gereken bir gruptur. Gluten içeren tüm gıdaları beslenme listesinden çıkarmak ise oldukça zordur.

Çölyak Hastalığı Diyeti

Bu diyette temel kural gluten içeren besinleri asla tüketmemektir. Diyetin çizgileri belli olsa da hemen her gıda gluten içerdiğinden diyet oldukça zordur. Buğday, tahıl unu, bulgur, irmik, nişasta, yulaf, çavdar, makarna gibi hamur işleri kesinlikle yasaktır. Ayrıca hazır gıdaları hepsinde de gluten mevcuttur. Bu yüzden dışarıdan beslenmek oldukça zordur ve kişiye özel diyet yemekleri hazırlanması şarttır.

Glutensizdiyet yemekleri hazırlarken ekmek, makarna, kek gibi doyurucu ürünler için glutensiz un ya da saf mısır unu kullanılmalıdır.

Çölyak İçin Örnek Diyet Yemekleri

Çölyak hasları için örnek bir diyet listesi verelim. Bu liste yenilebilir gıdalar ile zenginleştirilebilir. Ancak nasıl besleneceği konusunda kararsız olanlar için örnek teşkil edecektir.

Kahvaltıda diyet yemekleri yeşillik ve kuruyemiş üzerine kurulu olmalıdır. Yeşillikler sınırsızca tüketilebilir. Aynı zamanda çiğ kuruyemişleri tüketmekte de sakınca yoktur. Ev yapımı yoğurt veya tahin pekmez de kahvaltıya eşlik edebilir. Gluten içermeyen tüm hamur işleri kahvaltıda tüketilebilir. Ara öğünlerde yine kuruyemiş, yoğurt ya da meyveler tüketilebilir.

Öğle yemeği içindiyet yemekleri önerisi olarak etsiz sebze yemeği, bol yeşillik salatası, şehriyesiz pirinç pilavı, ev yapımı cacık ya da ayran tüketilebilir. Ara öğünlerde yine meyve veya glutensiz undan yapılmış hamur işi tüketilebilir.

Akşam için ızgarada işlenmemiş et, balık ya da tavuk, salata, ev yapımı yoğurt, glutensiz ev makarnası diyet yemekleri tüketilebilir. Mercimek tüketmek de akşam yemekleri için besleyici olacaktır.

Çölyak Hastaları Diyet Yemeği Önerisi

Görüldüğü gibi çölyak hastaları için diyet yemekleri genel çerçevede aynıdır. Bu menü yeterince zengin ya da doyurucu olmadığı için ara öğünler mutlaka yenmelidir. Canınız farklı bir şeyle istediğinde ise pirinç unu ile yapabileceğiniz kek ve tatlılar mevcuttur. Karabuğday buğday türü sanılsa da bir bitkidir ve glutensizdiyet yemekleri için oldukça besleyicidir. Mısır unu ile farklı ekmekler ve tuzlu kurabiyeler yapabilirsiniz. Glutensizdiyet yemekleri başta sizi zorlasa da rutine bindiği zaman zevk alarak yiyebileceksiniz.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss