Enerji İçecekleri ve Gerçeği – Bölüm 1

Enerji İçecekleriyle ile ilgili olarak piyasada çok fazla yalan yanlış haberler bulunuyor. Bu yanlış haberleri düzeltmek adına yeni konuya başlıyoruz. Bu konumuzda Enerji İçeceği Nedir sorusunun cevabından, İçerisinde barındırmış olduğu maddeler ve ekilenlerine kadar tüm soruları cevaplayacağız.

Enerji İçeceği Tam Olarak Nedir?

Bahsi geçen ürünler çoğunlukla mental ve fiziksel yeteneklerin bazılarını geliştirdiğini iddia edilen, Ergonejik olan ya da olmayan birçok maddenin kullanıldığı su bazlı bir bileşimlerin yer aldığı içecek türü olabilir.

Zararı Var mı?

Hazırlanan tüm yapay bileşimlerde yer aldığı gibi enerji içeceklerin de onaylanmayan maddeler var. Bu maddeler uzun vadede ve gereğinden fazla kullanım sürecinde size büyük bir zarar verebilir. Gereğinden fazla kişilerin tüketimi sonucunda büyük bir rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Yukarıda bahsi geçen video ile ilgili YouTube’da oldukça fazla içerik var ve bu sonuçlar aşağı yukarı yirmi dört adet enerji içeceği tüketen adamın sonu gibi yanıltıcı başlıklara sahip. Videonun esas olarak içeriği trafik kazası sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık oldu.

Durumu biraz daha açıklayıcı hale getirecek olursak enerji içeceklerin içerisinde yapay tatlandırıcı, kıvam arttırıcı ve diğer performans içerikli birçok madde bulunuyor bunlar gereğinden fazla sağlıklı yaşam için kabul edilebilir unsurlar değil fakat fazla kullanım sürecinde büyük bir rahatsızlığa kapılabiliriz.

Enerji içeceği olarak piyasada sürülen beraberinde cinsel gücü arttıran yönleri olduğu açıklanan aynı veya aşırı performans artışı sağlayan ürünler sizi ölüm döşeğine bile götürebilir. Bu tarz ürünlerin içerisinde yasaklı ya da zararlı bileşikler olabilir. Tarım Bakanlığı tarafından bu konu hakkında sık sık büyük bir yayın içerisinde.

İçeriğinde Neler Var?

Neredeyse bütün enerji içeceklerinin içerisinde eş değer ürünler bulunuyor. Bunları daha da yakından inceleyelim.

  • Taurin: Bireyin hücre glikoz işlenme sürecinde görev aldığı açıklanan taurin hakkında birden fazla hayvansal deneyler mevcut. Önemli olan bir destek maddesi olduğu vurgulanarak dile getirirse bile taurin hakkında yeterince veriye sahip değiliz.

Enerji İçecekleri ve Gerçeği konusunu burada noktalıyorum bir sonraki bölümde kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir