Enerji İçecekleri ve Gerçeği – Bölüm 2

Yazımızın bir önceki bölümünde enerji içeceklerinin ne olduğunu hakkında bir takım bilgiler vermiştik. Konumuzun ikinci bölümünde ele alacağımız bölüm bu tarz ürünlerin içerisinde nelerin olduğu olacak. Lafı daha fazla uzatmadan hemen konuya başlıyorum.

İçeriğinde Neler Var?

  • Kafein: Genellikle metabolizma hızını ve yağ yakımını hızlandırmasıyla akıllarda kalan kafein ayrıca mental olarak da odaklanma gücünü arttırarak sporsal faaliyet öncesinde etkili bir performans artışı görülüyor.
  • Yerba Mate: Kafein ve Teofilin gibi oldukça büyük ki önemli stimülan yapılarını üzerinde barındıran madde yaratmış odluğu etki bakımından adeta kafeine
  • Yohimbin: Yeteri kadar yüksek derecede afrodizyak içerirken aynı zamanda düşük sitümülan etkisi olarak alkalaid türevi olan bu madde de metabolizma konusunda büyük bir şekilde kafeine benzer etkileri oluşturuyor.
  • Guarana: Çeşitli kahvelerin içerisinde bulunan kafein gibi içeriği zengin olan ve bu tarz bir etki veren madde olarak adlandırabiliriz.

Üretimi hemen hemen aynı yapılan enerji içeceklerin içerisinde çoğunlukla yukarıda yer alan maddeler bulunuyor. Firmadan firmaya farklılık gösteren içerik bileşeni üretimdeki formüle bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

Bu maddelerden en çok dikkatleri üzerine çeken çoğu ürünün simültane yani aktive edici özelliklere sahip olması ve doz konusunda bir takım araştırmaların olmaması. Bu bağlamda tehlikeli etkenler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Tüketimini gerçekleştirmiş olduğunuz enerji içeceklerin içerisindeki maddeler bir zincir oluşturarak size daha büyük bir etki yaratacaktır.

Özetle

  • Enerji içecekleri içermiş oldukları birçok madde ile birlikte sağlıklı yaşam açısından gereğinden fazla umut verici olmuyor. Buna ek olarak olarak enerji içeceği size hiçbir zaman kalıtsal rahatsızlık vermeyecektir.
  • Tatlandırıcı, Renklendirici ve diğer bileşenler ile oluşturulan ergonomik bileşiktir. Sizi bir süper kahramana dönüştürmez.
  • Zayıflama ve egzersiz performansı açısından faydası olabileceği etkileri kendiniz evde hazırladığınız bir takım karışımlar ile rahatlıkla oluşturabilirsiniz böylece dışarıdan farklı maddeleri vücudunuza sokmanızı gerektirecek bir durum olmayacaktır.

Genel olarak Enerji İçecekleri ve Gerçeği konumuzu iki bölümde bitirerek sizlere ürünlerin içeriğini, ne gibi etkilerin yaratacağını ve internet ortamında dolaşan yalan bir görüntünün altında yatan gerçek yüzünü açıkladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir