Eriğin Vücudumuza Faydaları Nedir?

Oldukça farklı türü ve rengi bulunan erik içerdiği besin lifi bakımından en zengin meyvelerin arasında yer alıyor. Antioksidan bileşenleri sayesinde bireyin vücudunu koruyan ve yüksek oranda C vitamini içeren erik hastalıklara karşı büyük oranda direncimizi arttırıyor. Bunların dışında düşük kalorili olmasıyla birlikte diyet listelerinde vazgeçilmezlerin arasında yer alırken A, K ve C vitaminleri bakımından da büyük bir kaynaktır.

Eriğin Faydaları ve Besin Değeri

Erik içerisinde büyük bir oranda antioksidan bulunmakta bu sayede vücudumuzu mikropların yarattığı tahribatlara karşı büyük bir oranda koruma altına alıyor. Bu tahribatlar hücre yapısı üzerinde oluşturduğu hasarlar sonucunda kanser rahatsızlığından kalp rahatsızlığına kadar pek çok hayati sağlık sorunlarına yol açtığı için erik sayesinde bunlar bastırılıyor.

Demir Emilimi: Antioksidan açısından odlukça zengin olmasıyla yüksek miktarda C Vitaminine sahip olan erik bu özelliği ile birlikte gıdalar yolu ile ortaya çıkan demirin vücut tarafından emilimini büyük oranda arttırmaya yönelik. Demir eksikliği anemisinin birey üzerinde kalp ritmi düzensizliği, çocuklarda büyüme sorunları ve erken doğum gibi büyük sorunlara yol açtığı düşünüldüğünde yeterli miktarda C vitamini almanın önemini ortaya çıkartıyor.

Kolesterol: Eriğin içerisinde bulunan bol miktardaki C vitamini sayesinde kolesterolün kontrol edilmesine büyük oranda yardımcı oluyor. Tek başına kötü kolesterolü düşürmek adına yeterli durumda değil fakat, Okside olan kolesterolün damar üzerinde birikmesini önüne geçerek damar tıkanıklığı ve buna bağlı olarak olacak kalp rahatsızlıklarından korunmanıza yardımcı oluyor.

Eriğin Besin Değerleri

Yaklaşık olarak 100 gram erik üzerinde aşağıdaki besin değerleri bulunmaktadır.

  • 45 gram kalori
  • 2 gram su
  • 1 gram besin lifi
  • 345IU A vitamini
  • 5 MG C vitamini
  • 3 E vitamini
  • 4 MCG K vitamini

Gibi temel bileşenler bulunuyor.

Fazla Erik Tüketmek Zararlı mı?

Gereğinden fazla erik tüketiminde bulunmanız vücudunuzda fazlası bağırsaklarda gaza yol açabilecektir ve genel olarak şişkinlik oluşturacaktır. Bir avuç erik tüketmeniz günlük oran açıdan yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir