Hamileyken Saç Boyamak?

Hamilelik sürecinde ilk üç ayında saç boyatmak bebeklerin organ gelişimin dönemi olduğu için bebeğinizi bir takım olumsuz etkiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan hamileliğin ilk üç aylık döneminde bayanların saçlarının başka renge boyatarak bebeğe oldukça ciddi zarar vererek katarakt ya da beyin tümörlerine yol açabileceğini açıkladı. 21. YY’da saç boyaları eskisinden çok daha güvenliği olmasını rağmen, Saç boyaların içerisindeki bazı maddeler gelişme sürecinde olan fetüs için büyük bir risk teşkil ettiğini açıklayan uzmanlar, Hamilelikte saç boyatılması hakkında büyük sorunların yaşanabilecek olması hakkında konuşmalar gerçekleştirdi.

Uygulanan Boya Plasentayı Geçerek Bebeğe Ulaşabilir

Düzleştiriciler ve ağartıcılar gibi saç boyların birçok türü içerisinde tehlikeli kimyasallar yer almakta. Bu kimyasallar deri yoluyla emilerek annenin kan dolaşımına rahatlıkla girebilir. Kan dolaşımına rahatlıkla giren kimyasallar yine bu hat üzerinden bebeğin bağlı olduğu plasentayı geride bırakarak fetüsün içerisindeki kan dolaşımına girer.

Gerçekleştirilen bir takı araştırmalarda gözlemlenen sonuçlarda, Özellikle hamileliğin ilk üç ayında saç boyasua maruz kalan bebeklerde, Konjenital Katarakt ve Nöroblastom görülme sıklığı sağlıklı bebeklere nazaran çok daha fazla halde olacaktır.

Sindirim Düzenini Bozar

Konjenital Katarakt, Göz merceği doğumdan itibaren tek ya da çift taraflı olarak saydamlığını kaybetmedsidir. Nöroblastom ise sinir hücrelerinden ortaya çıkan bir tümördür. Bebeklik çağından en sık görülen kanserden bir tanesidir. Nöroblastom, Beyinden tüm vücuda sinir taşıyan bir sinir kaynaklı kanser türüdür. Genellikle, Böbreküstü bezlerindeki sinir hücrelerinde ortaya çıkar.

Hamilelikten Sonra Saçlarınızı Boyayın!

Saç boyama işleminde kullanılan boyanın tipi ne olursa olsun, İçerikleri tam olarak bilinmediği kimyasal maddeleri bolca barındırmaktadır. Doktorlara göre tedbirli davranmak için doğrun sonrasına kadar saçların boyatılmaması uygun görülmektedir. Saçlarınızın da gerçekleştireceğiniz kimyasal bir değişiklik büyük oranda hamilelik sonrasında bebeğinizde bir takım rahatsızlıkları tetikleyecektir. Gebeliğin ilk üç ayından sonra saçlarınızın diplerinde oluşan beyazları gidermek için bitkisel yöntemler iler boya yapabilirsiniz.

Kimyasal Yapıya Sahip Düzleştiricileri Kullanmayın!

İçerisinde kimyasal içeren saç düzleştiricilerde Sodyum Hidroksit ve Bisülfit kullanımları hiçbir şekilde önerilmeiz. Bu nedenle doğum sonrasında kadar bu ürünlerden uzak durmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir