Hazımsızlık Neden Oluşur? Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık çoğunlukla yemek yenildikten sonra ortaya çıkan, Bireyin karın boşluğu içerisinde tüketim sürecinde giden yiyeceklerin sindirimi anında oluşan rahatsızlık hissi olarak açıklanabilir. Birey hazımsızlık problemi ile karşı karşıya kalmışsa mide ağrısı, yanma, şişkinlik gibi farklı rahatsızlıklar hakkında yakınmalarda bulunabilir.

Hazımsızlık çoğu zaman her hangi bir neden olmaksız da ortaya çıkabilir. Bu etkenlerden sonra yaşanan hazımsızlık psikolojik etkenlerden dolayı oluşabilir. Kimi zaman hazımsızlık ise bazı hastalıkların belirtisi olarak bireye önceden uyarı verebilir. Yemek tüketildikten hemen sonra görülen hazımsızlık hissi pankreas yetmezliği, on iki parmak bağırsağı ülseri gibi sorunlardan kaynaklanabilir.

Hazımsızlığın Arkasında Yatan Etkenler Nedir

Hazımsızlık sorunu, Bireyin kullandığı ilaçlar ve yaşam tarzı ile bir anda ortaya çıkabilir. Bunun dışında bazı hastalıkları örnek verebiliriz;

  • Yaralar
  • Mide Kanseri
  • Diyabet Rahatsızlığı
  • Kronik Pankreatit Rahatsızlığı
  • Tiroit Rahatsızlığı
  • Bağırsak Sendromu

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık sorunu yaşan bireylerde mutlaka ertesi gün doktora başvurmaları önemlidir. Yukarıda açıkladığımız gibi bazı büyük rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan hazımsızlık hissi sizi büyük bir çıkmaza sürükleyebilir. Ev içerisinde uygulayabileceğiniz ufak tedaviler ise aşağıdaki gibidir:

Zencefil: Oldukça eski yıllardan bu zamana kadar mide problemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Zencefil çayları hazımsızlık sürecinde kullanılarak gün içerisinde iki fincana kadar rahatlıkla tüketilebilir.

Papatya Çayı: İçerisinde barındırdığı magnezyum içeriği ile kas ağrılarını rahatlatacaktır. Bu etkinin yanında bağırsak üzerinde bir takım yumuşatma işlemlerinde de bulunur. Kuru papatyalar kaynatılan suya atılarak beş dakika boyunca beklenir böylece demlenen çay yemeklerden otuz dakika önce ılık şekilde tüketilir.

Rezene Çayı: Yukarıda örnek verdiğim Papatya Çayında olduğu gibi bu çayda mide problemlerine karşı olarak kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Mide ve Bağırsak şikayetlerini ortadan kaldırmak için rezene çayından faydalanmanız mümkündür. Demlenerek gün içerisinde iki ya da üç bardak içilebilir.

Su: Bitkisel olarak hazırlanan çayların dışında bol bol su tüketmek bağırsak ve mide gibi fonksiyonları düzenlemek adına büyük bir etkide bulunur. Su her derde deva olarak bilinen bir mineral kaynağıdır. Gün içerisinde çoğu kişinin en az iki litre olarak su tüketmesi önerilmektedir.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss