Intermitten Fasting Nedir? | Bölüm 1

Yaklaşık olarak günümüzden 71 yıl öncesinde adından bahsedilmeye başlanılan Intermitten Fasting yani Aralıklı Oruç, 2000 yıllarına doğru bilimsel açıdan bir takım bilgiler sağlamış ve o zaman diliminden bu yana yağ akımı konusunda bireylerin en çok tercih etmiş olduğu yöntemlerden bir tanesi olmuştur. Intermitten Fasting, Kilo verme, Anti-Aging, Hormon dengesini düzenleme gibi açılarda tüm başarılarını kanıtlamış durumda.

IF Nedir?

Yukarıda bahsetmiş olduğunuz beslenme modeli bilinçli ve planlanan öğünleri atlayarak aralıklı oruç tutarak bir süre boyunca aç kalmayı sağlıyor. Burada dikkat etmeniz gereken unsurlardan bir tanesi orucu dini yöndeki oruç ile karıştırmamanız. IF diyetinde yaşanan açlık sürecinde bol bol sıvı tüketilmesi önerilir. Örnek olarak; kaloriye sahip olmayan asitli içecekler, şekersiz sıcak meşrubatlar, kahve gibi ürünleri kullanabilirsiniz.

Intermittent Fasting modeli olmasına rağmen iki farklı ve sık şekilde kullanılan tip bulunmaktadır bunlar;

  • Bir Süre Aralıkla Beslenme, Gün içerisinde sadece belirli bir aralıkta beslenilen bu sistemde 4, 6 ya da 8 saatlik tokluk periyotları sık bir şekilde uygulanır. Özetleyecek olursak 24 saat içerisinde 16 saat boyunca aç kalacak 8 saat ise besleneceksiniz.
  • İki Öğün ve 24 Saat Aç Kalmak, Gece 08:00’e kadar normal düzende beslenerek düzenli bir oruca girilir. Bir sonraki gün ise 08:00’e kadar sabah aynı zamanda öğle öğünleri geride bırakılarak akşam öğününde yemek yenilerek 24 saat kotası doldurulur.

IF Nasıl Performans Sağlar

Yukarıda bahsi geçen etkenlerde iki farklı olarak açlık ve tokluk olarak değişik unsurda dönemler barındırılmakta. Yemek yenildikten sonra vücut içerisine alınan besinleri sindirmek adına kana aktarmak için birkaç saat boyunca efor harcanır. Kanda yer alan insülin hormonu artar. Kanda bulunan glikozun depolanması teşvik eder.

Bunun dışında beslenmeden sonra geçen üç ya da beş saat süresince ihtiyacınız olan tüm enerileri hazır olarak sindirilen ve kanda yer alan besinlerden karşılanır. Yemek sonrası kanda hali hazırda yer alan enerji üretmek adına glikoz bulunduğu için depolanan yağları yakmanız oldukça zordur.

Acıktığınızda yemek yedikten sonra yukarıda dile getirilen mekanizmalar tersine işlemeye başlayacaktır. Kanda yer alan glikozun azalması, İnsülin üretimi de azalacaktır. Azalan şeker hormunu glikozun ve yağın depolanmış olduğu bölgelerinden kana geçmesi ve parçalanması adına yardımcı olacaktır.  Intermitten Fasting diyetinin ilk bölümünü bu şekilde sonlandırıyoruz ilerleyen günlerde konunun devamı seri halinde yayına alınacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir