Intermitten Fasting Nedir? | Bölüm 2

Günümüzde oldukça popüler olan Intermitten Fasting diyetinin burada ilk bölümünü sizlerle tamamlamıştık. Konumuzun ikinci bölümünü sizinle paylaşıyorum.

İnsülin ve Genel Durum

Vücudumuz, besinleri insülin ile birlikte hücre içine sokar ve çok daha verimli bir şekilde kullanır. Düzenli ve yüksek miktarlarda alınan karbonhidrat vücudun insüline karşı bir direnç oluşturmasına neden olur. Ortaya çıkan bu direnç sonucunda kilo almanız, hastalığa yakalanmanız ve birçok daha istenmeyen etkenlere oluşacaktır.

Intermitten Fasting uygulama sürecindeyken aç kalınan süre boyunca kanda dolaşan insülin miktarı azalır. Azalan bu miktar vücudunuzun şekere çok daha duyarlı olmasını sağlar. Duyarlılığın artması sonucunda, Vücudunuza aldığınız doğru besinleri daha da başarılı bir şekilde kullanmasına yardımcı olacaktır. Yaşanan bu etkiler ise size yağ miktarının azalması ve kas kütlenizin artması olarak artı olarak geri dönecektir.

Intermitten Fasting Nasıl Yapılır

IF sürecinde beslenme sistemi birçok farklı uygulama biçimine sahip. Fakat biz yazımız boyunca sadece en çok kullanılan iki tanesine değineceğiz. Bunlar;

  1. Martin Berkhan Sistemi – Günlük Sistem
  2. Alternatif Sistem

Olmak üzere farklı gruplara ayrılır.

Martin Berkghan Sistemi

IF uygulamaları ile unvan kazanan Martin Berkhan günlük sistemi uygulamakta. Bu sistem günlük on altı saat boyunca oruç ve sekiz saatlik tokluk periyotlarından oluşmaktadır. Programda tok olmanız gerene sekiz saat içerisinde her şeyi yiyebileceğiniz açıklansa bile karbonhidrat seçimine dikkat etmelisiniz.

Aktif olarak bir spor yapıyorsanız tokluk periyodunuzu egzersizlerin sonrasına bırakmanız da büyük fayda olacaktır. Bu sayede egzersizler sonrasında ortaya çıkan beslenme açıklarını kapatabileceksiniz. Unutmayın, Açlık ve Tokluk periyotlarınızı gün içerisinde gerçekleştirmiş olduğunuz aktivitelere göre düzenlemeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde 16 saat boyunca aç kalacağınız için vücuduna dikkat etmelisiniz.

Alternatif Sistem

Bu sistemde ise yirmi dörtlük saat açlık periyotların sonrasında yirmi dörtlük saatlik tokluk periyotları bulunmakta. Yani son yemeğinizi gece X saatte tükettiyseniz ertesi gün yine geceleyin X saatinde yemeğinizi yiyerek, Bir sonraki vakte kadar aç kalmalısınız.

Intermitten Fasting diyetinin ikinci bölümünü de  bu şekilde tamamlamış olduk ilerleyen günlerde konunun devamı gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir