Intermitten Fasting Nedir |Bölüm 3

Intermitten Fasting konusunun son bölümü olan bu yazıda nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve Intermitten Fasting’in sağlık açısından ne gibi rollere sahip olduğunu açıklayacağız. Lafı daha fazla uzatmadan konuya başlıyorum.

Intermitten Fasting’de Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Sıvı tüketimi, Açlık a da tokluk periyotlarında bol bir şekilde sıvı tüketmelisiniz. Tüketmiş olduğunuz sıvının ağırlıklı olarak su olması gerekiyor fakat arada şekersiz ve tatlandırıcı içermeyen bitki, meyve ve filtre kahve tüketebilirsiniz.
  • Makro hesabı yapın, Tokluk periyotlarında bir anda ipin ucunu kaçırmayın. Kompleks karbonhidratlara ağırlıklı verin fakat almanız gereken karbonhidrat miktarını sabit tutun.
  • Açlığınızı aldırış etmeyin, Intetrrmitten Fasting diyetini başlatacaksanız uzun süre aç kalacaksınız. Sürekli aç kaldığınızı ve aç kaldığınızı hayal etmeniz iradenizi kötü duruma sokacaktır.
  • Öğünlerinizi aksatmayın, Beslenme süresini oldukça iyi bir şekilde değerlendirmeli ve dört ya da altı öğün ile beslenmelisiniz.

Neden Intermitten Fasting Diyeti?

Intermitten Fasting beslenme sisteminin vücudunuzda nasıl etki gösterdiğini daha önceki bölümlerde yazılarımızda bahsetmiştik. Şimdi ise niçin tercih etmeniz gerektiğini açıklıyorum. Gün içerisinde beslenmek için vakit ayırmak, Yemek hazırlamak ya da hazır hale getirmiş odluğunuz yemekleri paketlemenizi gerektirecek bir neden yok.

Beyin Fonksiyonları Verimli Çalışır

Sık beslemeniz beyninizin ihtiyacı olacak olan enerjiyi düzenli olarak sağlayacaktır. Bu tez oldukça etkili fakat olaylara bir diğer açıdan bakacak olursak;

  • Oldukça sık karbonhidrat tüketimi yüksek besinlerin beraberinde getirdiği oksidatif stresi oluşturacaktır. Beyninizin yaşlanmasına ve hafızanızın zayıflamasına neden olacaktır. Yapılan bir diğer araştırmalarda ise hayvan deneylerinde oksidatif stresin hücre zarına zarar vererek Alzheimer, Parkinson ve Huntington gibi hastalıklara yol açabilme ihtimalinin olduğu açıklanmıştır.
  • Bireyin beyinde yer alan BDFNF adlı faktör beyin hücrelerinizin gelişimini ve dolaylı yoldan da hafızanın artmasına büyük bir oranda katkı sağlar. Araştırmalar tıpkı egzersizde olmuş odluğu gibi Intermitten Fasting’nde BDNF miktarının yükselmesine neden olduğu açıklıyor.
  • Yukarıda yer alan maddelerin dışında yapmış olduğunuz kalori kısıtlaması beyin ve kök hücrelerine uyarabilir ve daha yaratıcı ve akılcı olmanızı sağlayacaktır.

Diyabet Riskini Azaltır

Değişken gösteren beslenme düzeni ve artan kalori alımı ile beraberinde yükselen insülin oranı günümüzde diyabetin çok sık bir şekilde artmasının ve en büyük nedenlerinden bir tanesi olma yolunda ilerliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir