İzole ve Bileşik Egzersizler Nedir? | Bölüm 2

İzole ve Bileşik Egzersizler Nedir? Konusunun birinci bölümünü tamamlamıştık. Hız kesmeden konunun ikinci bölümü ile daha derin detaylara inmeye devam ediyoruz.

Isolation yani İzole Egzersizler Nedir?

Vücudunuzda bir eklem ya da kas grubunu ilgilendiren egzersizlere çoğunlukla izole egzersiz ismi veriliyor. Klinik sakatlıkları tedavisi içerisinde, Simetri bozuklukları ve sonuç odaklı yani vücutta ki bir kas grubunu büyültme gibi çalışmalarda kullanılır. Bu egzersizlere örnek olarak;

 • Lateral, Front Raise
 • Biceps, Hummer, Incline Dumbell Curl
 • Triceps, Skullcrusher, French Press
 • Leg Extension, Leg Curl
 • Calf Raise

Gibi farklı kas gruplarına örnek olarak izole hareketleri verebiliriz.

francoDL[1]

İzole Egzersizlerin Bileşik Egzersizlerden Farkı Ne?

 • Aşırı Antrenman Riski: Çalıştırmış olduğunuz bölgedeki kas liflerinizin izole egzersizler yardımı ile kolay bir şekilde takip edilebilir. Özetle kaslarınızda ki yeniden yapılanmaya zaman tanıyabileceğiniz için aşırı antrenman riski azalacaktır.
 • Simetri ve Sakatlık Sorunlarında İzole Egzersizler: Uzun zamandır spor yapıyorsunuz ve vücudunuz hiçbir şekilde simetrik değil veya antrenmanlarınız da zayıf bölgeleri çalıştırırken sakatlanıyorsanız. Sadece antrenmanlarınız da bileşik egzersizlere yer vermeniz sizin açınızdan uygun değil. İzole egzersizler sayesinde vücudunuzda ki birçok kas grubunu farklı hareketlerle çalıştırarak bölgesel güçlendirme gerçekleştirebilirsiniz.

İzole Egzersizlerde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İzole egzersizleri uygulama sürecinde çoğunlukla küçük noktaları çalıştırırsınız. Bu sayede hızlı bir şekilde yağ yakmayı hedefliyorsanız izole egzersizler size göre değil. Vücudunuzda yağ akımını tetiklemek istiyorsanız antrenman sisteminizde çalıştığınız her bölgeye ait bir tane bileşik egzersiz koymaya önem gösterin.

Konu Özeti Geçecek Olursak

 • Spora yeni başlıyorsanız ilk olarak izole egzersizler ile antrenmanlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Böylece küçük kas gruplarınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Sıkı ve daha iri bir kas görünümüne sahip olmak istiyorsanız, Hedefiniz bileşik egzersiz ve izole egzersizlere yer vermelisiniz.
 • Vücudunuzda simetri ve sakatlıklar söz konusuysa ağırlıklı olarak antrenmanlarınızı izole egzersizler ile hazırlamanızda fayda var.
 • Daha güçlü postür ve denge hedeflerinizin arasında ise bileşik egzersizlere yönelebilirsiniz.

Bileşik Egzersizlerde uygulayabileceğiniz antrenman sistemi olarak 5X5 programını tavsiye ediyorum. İzole olarak bölgesel antrenman programını seçebilirsiniz.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss