İzole ve Bileşik Egzersizler Nedir?

Antrenmanlarınızı çok daha verimli kılmak istiyorsanız yapmanız gereken tek bir şey var o da, Doğru antrenman seçimidir. Bu yazımızda ise sizlere doğru antrenman programı oluşturmak ve egzersizleri amacınıza uygun yönelmeleri gerçekleştirmeniz açısından tavsiyeler vereceğiz.

Compound yani Bileşik Egzersizler Nedir?

Vücudunuz üzerinde birden fazla kas ve eklemi aynı anda çalışmasına yardımcı olan hareketlere bileşik egzersiz denir. Esasında günlük hayatımızda yapmış olduğumuz hareketlerin çoğu bileşik egzersizleri üzerinde barındırır. Kaslarınızı güçlü ve hacimli kılmak için oldukça uygundur.

  • Bench Press
  • Squat
  • Rows
  • Deadlift
  • Shoulder Press

Gibi hareketleri bileşik egzersizleri örnek verebiliriz.

Seçimlerinizi Neden Bileşik Egzersizden Yana Kullanmalıyız!

  • Gereğinden Fazla Kalori Yakımı için oldukça uygundur. Bir diğer değişle bileşik egzersizlerle dolu bir antrenmandan sonra vücudunuz da after burn effect ortaya çıkacak böylece %10 – 15 oranında çok daha fazla yağ yakmanıza yardımcı oluyor.
  • Antrenman Süreleriniz Kısalır: Tek bir seferde birden fazla kas grubunu çalıştırmaya yönelik olan egzersizler sizi zaman kazandıracaktır. Daha kısa süre içerisinde tamamlanan egzersizler vücudunuzda daha hızlı yenileme süreci oluşturacaktır. Bu nedenle antrenmanlarınızda doğru oranda bileşik egzersizlere yer vermeye özen göstermelisiniz.
  • Daha Güçlü ve İri Kaslar Oluşturun: Yorulan ve hassasiyet kaybeden kaslarınızı onarmak için tek yöntem hormon salgılamaktadır. Salgılanan hormonlardan en önemlileri testosteron ve growth Bu hormonlar salgılandığında ise vücudunuz daha fazla protein sentezi gerçekleştirerek iri bir vücuda sahip olacaksınız.

Bileşik Egzersizlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Daha Gösterişli Kaslar: Bu konu da bileşik egzersizler yeterince başarılı değil. Hedefiniz sadece güçlü ve hacimli kaslara ulaşmak değilse antrenman sisteminizde tek başına bileşik egzersizlere yer vermeyin.
  • Doğru Postür: Bileşik hareketler birçok kas ve kelemin ilgilendirmesi açısından çok doğru bir tekniğe daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle yeni başlayanlar çok fazla zorlanabilir. Vücudunuzu alıştırmak için makine ağırlıklarında vücudunuzu ısındırıp, Bir eğitmen eşliğinde hareketlerin yapılışını güzel bir şekilde kavramanız gerekiyor.

Konumuzun ilk bölümünü tamamladık. İkinci bölümde çok daha derin detaylara inerek antrenman etkilerini ele alacağız.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss