Kabağın Faydaları, Vitamin ve Mineralleri Nedir?

Yemeklerde oldukça yaygın olarak kullanılması sonucunda hemen hemen çoğu kişi tarafından bir sebze olarak adlandırılan kabak, Esasında bir meyve türüdür. Türk mutfağında sık olarak karşımıza çıkan bu meyve oldukça lezzetli yemekler ve tatlı hazırlamamız için ana malzeme olarak karşımıza çıkar.

Kabağın tarihi günümüzden yedi bin yıl öncesine dayanmaktadır. Arkeologların gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarda kabak ile ilgili en eski hâklideki bulgulara Meksika sınırlarında rastlanmıştır. Ana vatanı Amerika Kıtası’dır. Kabağın çeşitleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Sakız Kabağı: Kabağın türlerinden bir tanesi olan sakız kabağı çoğunlukla ana yeme malzemesi olarak kullanılır. Yeşil renktedir, Daha çok sarıya dönen bir renge sahiptir böylece ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Bu kabak türü ile hazırlanan en yaygın yemeklerden bir tanesi kabak dolmasıdır.
 • Helvacı Kabağı: Oldukça iri ve basık bir kabak türü olarak karşımıza çıkan helvacı kabağı çoğunlukla turşu ve tatlı yapımında bol olarak kullanılır.
 • Bal Kabağı: Bu kabağın türü çoğunlukla iri, basık – yuvarlak ve uzun görünüme sahiptir.
 • Asma Kabağı: Çoğunlukla bu tür bahçelerde ve bostanlar da görülür. Ekildiği yere severse iki metreye kadar boy uzatır.

Kabağın İçerisindeki Vitaminler Neler?

 • 16 Gram Kalori
 • 1 Gram Besin Lifi
 • 3 Gram Karbonhidrat
 • 200 IU A Vitamini
 • 17 mg C vitamini
 • 3 mcg K vitamini
 • mg B2 vitamini
 • 5 mg B3 vitamini
 • mg B6 vitamini
 • 29 mcg folat
 • mg B5 vitamini

Kabak içerisinde barındırmış olduğu tohumları sayesinde bol miktarda antioksidan içerir. Lutein ve Zeaksantin gibi farklı ve serbest radikallerin hızlı bir şekilde temizlenmesi sürecinde büyük görevler sağlayan antioksidanlar kabak üzerinde mevcuttur. Bireyin vücudunu toksinlerden arındırmaya yönelik çalışmalar yapar.

Bunun dışında yaşlanmaya karşı büyük bir etkiye sahip olan antioksidanları da vücudumuzu en başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı korumaktadır. Vücudumuzda ortaya çıkan iltihapların kurutulmasında ve kronik hastalarla birlikte mücadele sürecinde büyük oranda yardımcı olur.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss