Kahvaltıda Yapılan Yanlışlar!

Gece boyunca aç kalan vücudunuza uyandığınızda ilk bir buçuk saat içerisinde gerekli besin takviyelerini vermediğiniz zaman uzun vadede katabolizma süreci başlayacaktır. Standart olarak Türkiye’de yaşayan bireylerin kahvaltılarını aksatması sonucunda metabolizmada oluşan dengesizlik bireyin kilo almasını yol açmaktadır. Bu yazımızda ise kahvaltıda yapılan büyük hatalardan bahsedeceğiz.

Proteinden Eksik Kahvaltı Yapmak: Uyandığınızda vücudunun yeniden yapılanması ve onarımı adına büyük bir etkide bulunacak olan protein, Metabolizmanızın hızlanmasına da yardımcı olurken bir süre boyunca karnınızın acıkmasının önüne geçecektir. Bu nedenle kahvaltılarınız da simit ve poğaça yerine daha güçlü besinlere ağırlık vermelisiniz.

Lifli Gıdalardan Eksik Kalmak: Oldukça fazla şeker içeren mısır gevreğini kahvaltı da tüketmek, Tam buğday ile oluşturulan yulafa göre çok daha kısa süre de acıktıracaktır. Neden ise içerisinde barındırmış olduğu şeker kan şekerinizin aniden yükselmesine yol açacağından dolayı kahvaltıdan sonra bir saat sonra tekrardan yüksek kalori besinlerle beslenerek günlük almanız gereken kalorinin üzerine çıkmanıza neden olacaktır. Bu nedenle yulaf gibi düşük glisemik indekse sahip olan besin gruplarından yararlanarak kan şekerinizi sabit tutabilirsiniz.

Güne Kahvaltı Yapmadan Başlamak: Kahvaltı günün en önemli öğünlerden bir tanesi olduğu için geçiştirmeniz doktorlar tarafından tavsiye edilmez. Bu nedenle işe veya okula giderken yapmış olduğunuz ufak atıştırmalıklara kahvaltı bile diyemeyiz aynı zamanda bol şekerli gıdalardan oluşan kahvaltılar da sizlere yarardan daha çok zarar oluşturacaktır.

breakfast-istock[1]

Sıfır Yağ ile Kahvaltı Yapmak: Kahvaltılarını da almanız gereken üç ana besin yapısı vardır. Bunlar; yağ, karbonhidrat ve protein olmak üzere üç farklı kola ayrılmaktadır. Doğru oranda kombinlenen kahvaltılar size gün boyunca gereken enerjiyi vereceğinden dolayı, kahvaltılarınız da sağlıklı yağlara yer vermelisiniz. Örnek olarak fıstık veya fıstık ezmesi kullanarak günlük almanız gereken yağın bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Yukarıda sizlere verdiğimiz tavsiyelere uyduğunuz zaman diliminde kendinizi çok daha zinde ve dinç hissedeceksiniz. Gün içerisinde yeddiklerinizi kontrol altında tutarsanız kısa süre içerisinde tüm kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss