Kahvaltının Zihin Açtığı Doğru mu?

Çoğu zaman sabahları kalktığımız anda annelerimiz hemen kahvaltı yapmamızı ister fakat acelemiz varsa kahvaltıyı büyük bir oranda önemsemeyerek işlerimize devam ederiz. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda bu durumun oldukça yanlışı olduğu ve kahvaltının yapılmasının gereğinin önemli olduğu vurgulandı.

Kahvaltının Zihin Açtığı Doğru mu?

Bu konu hakkında birden fazla araştırmalar bulunuyor gelin hep birlikte bu araştırmalara yakından bakalım. Birinci araştırma ile konuya başlıyoruz.

Birinci Araştırma

İngiltere sınırları içerisinde yüz on bir okul içerisinde gerçekleştirilen araştırmada yaklaşık olarak beş bin öğrenci, 12 ay boyunca inceleme altına alınmış. Yapılan araştırmalarda öğrencilerde kahvaltı yapmanın ve gerçekleştiren kahvaltıların okul başarısını direk olarak etkilediği incelendi. Bu işlemlerin sonucunda öğrenciler okuma, yazma ve matematik odaklı sınavda bir adım daha önde oldu.

Araştırmanın bir diğer farklı yönü ise sağlıklı kahvaltı yapanlar ve sağlıksız kahvaltı yapanlarının başarısında değişikliklerin görülmesi oldu. Sağlıksız beslenmede gurubunda olan çocuklar sağlıklı beslenen gruba göre çok daha düşük seviyede puan aldı.

İkinci Araştırma

İlk Araştırmaya benzeyen fakat çok daha küçük bir kitle üzerinde uygulamaya çıkan bu araştırmada 9 ve 10.5 yaş arasında 90 çocuk kullanılmış. Her grup üzerinde ki denekler iki gruba ayarlayarak kahvaltı yapanlar yada yapmayanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırma sonuçlarında yapılan kodlama, okuduğunu anlama ve aritmetik kabiliyet ek olarak sözel kabiliyet olarak değerlendirmeye çıkan şaşırtıcı olarak zeka gerililiği olan çocuklarında yer aldığı araştırmada yeteneklerin geliştiği gözle görülmüş.

Özetle

Yapılan araştırmaların hepsini tek bir başlık üzerinde toplayacak olursak;

  • Okula varmalarına iki saat ya da daha yakın sürede çocuklarınıza kahvaltı yaptırın. Daha uzun süre yolculukta kahvaltının süreden dolayı etkisi azalacaktır.
  • Sabah kahvaltılarında çocuklarınıza protein ve karbonhidrat açısından zengin kahvaltı yaptırmaya önem göstermelisiniz.
  • Çocuğunuzun ya da kendinizin asla kahvaltı yapmadan dışarıya çıkmanın önüne geçin. Aynı zamanda gereğinden fazla yemek ısrarı rahatsız olmasına neden olabilir fakat kahvaltı konusunda ısrarcı olup zorlayıcı olmamanız gerekiyor.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss