Kahve Nedir, Neye İyi Gelir, Güzelliğe Etkisi Nedir?

Kış yaz yaprak dökmeyen, beyaz çiçekli kırmızı meyveli bir bitkidir. Yabani kahve türleri bazen 7 metre uzunluğa erişebilir. Kültür olarak yetiştirilen türleri ise en çok 3 metre uzunluğa sahip olan bir ağaçtır.  Yetiştiği yerler arasında öncelikle Arabistan sayılabilir.

İlk yetiştirilmeye başlandığı yerin Habeşistan olduğu ve 3. Yüzyılda yetiştirildiği bilinmektedir. 18. Yüzyıl başlarında Hac ibadeti için Arabistan’a gelen Habeşliler, bu bitkinin Arabistan’da da yetiştirilmesine sebep olmuş Osmanlı zamanında ise tüm Avrupa’da yetiştirilen bir ağaç haline gelmiştir. Dünya üzerinde en fazla Brezilya, Habeşistan, Arabistan, Libya, Orta Amerika ve Hindistan’da yetiştirilen bir ağaç türüdür.

Kahve Neye İyi Gelir

Türk kültüründe de vazgeçilmez içecekler arasında yer alan kahve, içerdiği kafein nedeniyle fazla tüketildiğinde olumsuz etkiler gösterse de birçok hastalığa iyi geldiği de ispatlanmıştır. Başta Alzheimer hastalığı gelmek kaydıyla birçok kronik hastalıkta yavaşlatıcı ve azaltıcı etkileri vardır.

Kahvenin sıcak ve soğuk tüketilmesi farklı faydalar içermektedir. Karaciğer rahatsızlıklarında günde 3 fincan kahve tüketmek tedavi edici bir etki göstermiştir. Siroz hastalığında ise tedavi oranı %50’lere çıkmaktadır. Bu oran da karaciğer kanseri riskini oldukça azaltmaktadır. Kafein oranı bakımından düşük olan türlerinin tansiyonu dengelediği bilinmektedir. Bizim kullanmayı sevdiğimiz tür olan Türk kahvesi ise kafein oranı en yüksek olan kahve türlerindendir.

Ayrıca kahvenin düzenli tüketilmesi halinde içerdiği antioksidanlar sayesinde kanser olan hücrelerin artmasını engellemekte, cilt kanserine karşı koruyucu özellikler taşımakta ve safra taşının oluşumunu da üçte bir oranında azaltmaktadır. Günde 1 bardak tüketilmesi halinde erkeklerde Parkinson riskini yarıya düşüren kahve, 3 ya da 4 fincan içildiğinde ise Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürür.

Kahvenin Güzelliğe Etkisi Nelerdir

İçerdiği polifenolik yapıya sahip flavonit bileşenler, kafein oranı az olan kahve türlerinde daha fazladır ve bu türler kan basıncını da düzenler. Ayrıca konsantrasyonu düzenleyici etkisiyle sinir sistemini de düzenleyerek stresi önleyen kahve, cilt için de parlaklık ve canlılık sağlar. Güneşten gelen zararlı etkenlere karşı da koruyucu özellikler taşıması, kahvenin güzelliğe olan etkisi bakımından önemli bir özelliktir.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss