Kanser Nedir?

Kanser Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

 

Ciddi sağlık sorunlarından biri olan kanser hastalığı tek bir türden oluşmamakla birlikte kendi içerisinde birçok türü bulunmaktadır. Taşıdığı ciddi riskler nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda tıbbi yönden tedavi edilmesi gereken kanser hastalığı dünya genelinde yaygın olarak görülebilen bir hastalıktır. Bazı nedenler sonucunda ortaya çıkan kanser hastalığının geçmiş yıllara oranla günümüzdeki tedavisi çok daha kolay yapılabilmektedir. Ancak kanser hastalığının başarılı bir tedavi sürecinden geçmesi açısından özellikle erken teşhis edilmesi gerekmektedir.

 

Çünkü hastalığa neden olan virüslerin zaman içerisinde vücuttaki diğer organlara da yayılım gösterebildiğinden dolayı bu ayrıntının dikkate alınması önemle gerekmektedir. Bazı belirtiler şeklinde kendini gösteren kanser hastalığının belirgin yanlarından biri de diğer sağlık sorunlarına göre tedavi sürecinin daha uzun olabilmesidir. Fakat henüz yeni başlamış olan kanser hastalığının tedavisi oldukça kısa olabilmektedir. Kanser hastalığı hakkında sizlere ön bilgiler sunduktan sonta şimdi de kanser nedir nedenleri ve belirtileri nelerdir konusu hakkında sizlere detaylı olarak bilgiler sunalım.

 

Kanser Hastalığı Nedir?

Kanser hastalığı; bir organ veya dokuda hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalarak beliren kötü huylu tümöre verilen isimdir. Dolaysıyla kanser kötü huylu bir tümörün genel tanımlamasıdır.

 

Kanser Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

100’den fazla farklı türü bulunan kanser hastalığının her bir türü farklı faktörlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Fakat genel olarak kanser hastalığına neden olabilen faktörler şunlardır;

 

Sigara ve alkol kullanımı;

l Çağımızda görülen birçok kanser hastalıklarının ana nedenleri arasında hiç kuşkusuz ki sigara ve alkol maddeleri yer almaktadır. Örneğin akciğer kanseri ve mide kanseri gibi kanser hastalıklarının ana nedenlerinden biri olarak sigara ve alkol gösterilmektedir.

Uzun süreli ve tehlikeli saatlerde güneş ışınlarına maruz kalınması;

l Tüm kanser türü hastalıklarda olmasa da bazı kanser hastalıklarının önemli nedenlerinden biri de uzun süreli olarak ve güneş ışınlarının yoğun olarak geldiği saatlerde güneş altında kalınmasıdır. Bu olumsuz faktörün özellikle cilt kanseri hastalığının önemli nedenlerinden olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 

 

 

Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalınması;

l Kanser hastalığının nedenlerinden biri de aşırı dozda röntgen ışınlarına maruz kalınmasıdır. Röntgen ışınlarının gereğinden fazlaca vücudu etkilemesi maalesef ki kanser hastalığına zemin hazırlayabilmektedir.

Bazı kimyasal maddeler;

l Bazı kimyasal maddelerin de kanser hastalığına neden olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Örneğin benzen, azometan, nükleer asitler vs.

Bazı virüsler;

l Kanser hastalığının nedenlerinden biri de bazı virüslerdir. Bazı virüslerin çeşitli nedenlere bağlı olarak vücuda giriş yapması sonucunda kanser hastalığına neden olabildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Hava kirliliği;

l Genel sağlık açısından riskli bir durum olan hava kirliliği durumu ayrıca kanser hastalığının da önemli tetikleyicisidir. Hava kirliliğinin özellikle de akciğer kanserine daha kolay zemin hazırlayabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Radyasyona maruz kalınması;

l Günümüzde maalesef ki bazı bölgelerde halen kullanılabilen radyasyon da kanser hastalığının önemli nedenlerindendir. Radyasyona uzun sürekli olarak maruz kalınmasının akciğer kanserine neden olabildiği yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir.

Kötü beslenme alışkanlıkları;

l Kanser hastalıklarının bazı türlerinin oluşmasında önemli rol alabilen nedenlerden biri de uzun süreli olarak kötü beslenme alışkanlıklarına sahip olunmasıdır. Bu olumsuz durumun bazı kanser türü hastalıklara zemin hazırlayabildiği yapılan bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Kanser ile ilgili olarak A’dan Z’ye Türkiye’nin en yararlı ve bilgilendirici içeriklerini üreten Dr. Mustafa Özdoğan’ın sitesine daha fazla bilgi için bakabilirsiniz.

 

NOT: Yazı bilgilendirme amaçlıdır. Reçete veya tavsiye niteliği taşımamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir