Kapsaisin Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Duyu organlarımızın birinden olan dilimizde yer alan kapsaisin algılayıcılar tarafından biberin ne kadar acı olduğunu hissederiz. Ağırlıklı olarak memeli canlıların dilinde kapsaisin resöptörleri bulunmaktadır, Kuşlar tavuklar ve yılların dilleri hiçbir şekilde acıyı hissetmez.

Acı Biber tükettikten hemen sonra ne yaparsak yapalım biberin yaratmış olduğu acıyı dilimizden yok edemeyiz. Suyun bile faydasının olmayacağı acıya karşılık hiçbir çözüm yoktur. Çünkü kapsaisinin yapısı yağa benzemektedir. Su içtiğinizde dilimizin üzerinde ki acı hissinin geçmemesi, Maddenin su ile tepkimeye girmesiyle midemize inmesi anlamına gelmektedir. Özellikle market reyonlarında satışa çıkartılan aşırı acı sosların içerisinde kapsaisin bulunmaktadır.

Kapsaisin Nerelerde Kullanılır?

Gıda Sektörü; Daha çok Mekiska mutfağında yemeklere sağladığı acı bir tat ile soslarda kullanıma çıkan kapsaisin acı seven bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak türden yapıya sahiptir. Acı biberde çok daha az bir oranda yer alan kapsaisinin sadece bir damlası dilimizi tamamen gün boyunca acı içerisinde bırakmaya yetecek türdendir.

İlaç Sektürü: Daha çok romatizma ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanıma çıkan ilaçların etken maddelerinden bir tanesi kapsaisindir. Ayrıca takı olarak vücudumuzun farklı yerlerine taktığımız plasterlerin de yarattığı etki kapsaisinden kaynaklanmaktadır.

Savunma Sanayisi: Özellikle toplu grupların yapmış olduğu eylemlerde bireylerin üzerine sıkılan biber gazının içeriğinde kapsaisin yatmaktadır.

Kapsaisin Daha Çok Neye İyi Gelir?

Kapsaisin güncel olarak kas ve eklem ağrılarının tedavisinde kullanıma çıkarı. İçerisinde barındırmış olduğu maddelerin bazı kanserli hücreleri tamamen ortadan kaldırdığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Acı biberin çok daha yoğun olarak kullanıma çıktığı yerler, yemek borusu, gırtlak kanseri, mide kanseri gibi farklı kanser türlerine görülmesinin riski neredeyse iki üç kat daha fazla durumdadır. Meksika’da gerçekleştirilen açıklamanın sonucunda bu sonuç ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda farelerin üzerinde gerçekleştirilen bir araştırmada kapsaisinin tamamen yağ yakımına uygun olduğu yönünde bulgular bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir