Kolza Bitkisinin Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Kolza bitkisinin üzerinde yer alan genetiğinin değiştirilmesi le elde edilen tohumlardan üretimi yapışan yağa Kanola yağı denilmektedir. Kanada sınırları içerisinde yapıldığından Kanada yağı olarak akıllarda kalır. Dünya genelinde son yıllarda piyasada tanıtımı gerçekleştirilen yağlardan bir tanesidir. Bahsi geçen kolza yağının içerisinde fayda barındırdığı kadar zararda barındırmaktadır.

Kanola Yağının Bizlere Zararı Nedir?

kanolabuyuk[1]Kolza bitkisi üzerinde gerçekleştiren araştırmalar bu bitkinin oldukça zehirli olduğu ortaya çıkartmaktadır. Bu nedenle 1881 – 1996 yıllarını narasında bu bitkinin kullanımı tüm dünya genelinde yasaklanmıştır. Özellikle bireylerde kalp hastalıkları, kansızlık, kabızlık aynı zamanda körlük gibi etkenleri ortaya çıkartan bitkilerden bir tanesidir. Yasaklanmış olduğu dönemlerde hayvan yemlerine katılarak, Bu hayvanlarda deli dana hastalığı görülmüştür.

Deli dana rahatsızlığı görülen hayvanların dışında fareler üzerinde gerçekleştirilen bir takım  deneylerde, Kolza bitkisi kalp, böbrek ve böbrek üstü bezlerinde sıkıntı oluşturarak deney farelere büyük rahatsızlıklar yaşatmıştır. Yağın kendi içerisinde bol miktarda barındırmış olduğu erusik asit, Metabolizma, Sinir ve Kan dolaşımı açısından büyük bir tehlike yaratarak beraberinde etkili rahatsızlıkları getirmiştir.

Kanola Yağının Bizlere Faydaları Nelerdir?

1733_04072012093427[1]Günümüzde artık piyasada satılan Kanola yağları bitkinin zararları etkilerinden komple ayrıştırılmıştır. Kanola yağı içerisinde ki erusik asit, %40’lardan %0,1 oranına kadar düşüş göstermiştir. Kanola yağı bu durumu ile birlikte doymuş yağ oranı oldukça yüksek bir yapıya sahip yağdır. Zeytinyağında %15, Ayçiçeği yağında %12, Kanolo yağında ise bu oran %7 oranın da büyük bir şekilde doymuş yağ vardır.

Kanola Yağında, Tekli olarak doymamış yağ oranı yüksektir. Zeytinyağında bu oran %73 olurken, Kanola da ise %63’dür. Tekli doymamış yağların amaçları ise kötü kolesterolü önledikleri
vurgulanmıştır. Kızartma sonrasında genellikle bu yağın düzeni bozulmaktadır çünkü yağın yanma derecesi oldukça yüksek bir yağdır. Kızartmanın ardından yağın tadında da değişiklik görülmektedir.

Kanola yağı tamamen genetiği ile oynanan Kolza bitkisinden üretimi yapılır. Türkiye sınırları içerisinde bol miktarda ayçicek ve zeytinyağı yer alırken, Bu yağı tercih etme gereği çok yoktur. Özellikle, Margarin gibi yağlarda işlenmiş yağ olarak kullanılmaktadır oldukça sağlıksız haldedir.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss