Low Carb Diyetlerde Performans Süreci

Düşük karbonhidratlı, Yüksek yağ içeren diyetleri bir çok faydası zerine uygulamak isteyen çok kişi oluşturulan bu diyetlerin kas gelişimine ve spor performansına olan etkisinden tamamen olumsuz düşündüğü için karbonhidratlı beslenme tarzlarını kullanmıyor. Bu nedenle birlikte bu konuyu daha detaylı bir şekilde incelemeye başlıyoruz.

Düşük Karbonhidratlı Diyet ve Anabolizma

Karbonhidrat tüketimi yapıldığında ortaya çıkan insülin ile beraberinde kreatin ve aminoasitlerin hücre içerisinde depolanması oldukça önemli bir yapıda. Bu nedenle birlikte çok daha fazla kas içerisinde protein depolanması daha güçlü kasların ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Bu durumda direk olarak düşük karbonhidratlı beslenmenin kas kütlesinin artışında sorun oluşturup oluşturmadığı sorusu geliyor.

İnsülin ve Karbonhidrat kas gelişiminde önemli rol oynasa bile olmazsa olmazlardan değiller. Nedeni ise karbonhidrat azlığında bile kas içierisinde aminoasit ve kreatin girişi devam eder. Burada giren maddelerin etki süresi ve hızlılığı önemlidir. Bunlarda bir diğer husus ise kalori alımı nedeni ise ihtiyaçtan çok daha düşük seviyede kalori alımı sonucunda vücudun kas alımı değil yıkıma gitmesi nedeni ortaya çıkabilir. Yani düşük karbonhidrat seviyesindeki beslenme ile kas kütlesi elde etmek istiyorsanız ihtiyacınızdan biraz daha fazla kalori almanız gerekiyor.

Ne Yapmalıyız?

Düşük karbonhidrat tüketiminde çok doğru hedefleme ile birlikte beraber kas kütlesi gelişimi bir kademe daha hızlandırabilir. Bu hedefleme tekniğinde gün içerisinde dağıtıma çıkan karbonhidrat egzersiz öncesi ve sonrasın yönlendirmeye çıkar.

Yani egzersiz öncesi e sonrası karbonhidrat alımı gün içerisinde arklı zamanlarda alınan karbonhidratlarından çok daha değerleridir böylece kas içerisinde protein ve kreatin geçişini çok daha olumlu yönde etkileyecektir. Gün içerisinde karbonhidrat olmadan protein depolamasında yavaşlık söz konusu olsa bile bir süre sonucunda işlemler gerçekleşir. Bunun dışında düşük karbonhidratlı beslenecekseniz ve anabolizmayı tetiklemek adına kalori alımınız günlük bazal metabolizmanın harcadığı orandan az olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir