Menopozun Belirtileri Nedir?

Menopoz kadınlarda yer alan yumurtalık fonksiyonların neredeyse hiç kalmayacak şekilde tükenmesi neticesinde adet görmesinin kesilmesidir, Bir bayanın kesin açıdan menopoza girdiğini belirtebilmek için toplamda on iki ay boyunca aralıksız olarak adet görmemiş olması gerekiyor. Genellikle kırk beş yaşında başlayan ve adetlerin tamamen kesilmesinden bir – iki yıl öncesinde adet düzeninde ki değişikler ile ilk belirlileri beraberinde getirir.

Ateş basması ve terleme gibi etkili belirtilerin yanında psikolojik sıkıntılar sıklıkla bir ya da iki yıl sürerek bir sonuca bağlanır. Bireye göre değişkenlik göstererek uzun sürebilir. Daha uzun vadede kendisin gösteren kemik erimesi, Vücut şeklinde yaşanan değişiklikler, Meme aynı zamanda genital organlarda değişiklikler her hastada farklı olarak yaşlanmayla ilişkili şekilde gider.

fft99_mf4779317[1]

Menopoz le ilgili olarak belirtilen bir kısmı adetlerin kesilmesi sürecinden önce menopozun yaklaştığını açıklayan belirlilerdir. Bu döneme ise premenopozal dönem denir. Bu dönemde adet sürelerinde ve sıklığında yaşana değişiklikler yer alır. Genellikle bu tür belirliler ise kırk beş yaşında başlar. Adetler genellikle çok daha seyrek aralıklarda görülmeye başlayacaktır.

Menopoza girilmesi ile birlikte adetler tamamen kesilip ve çoğu kadında da ateş basması, terleme, çarpıntı gibi bir takım belirliler görülmeye aynı zamanda şiddetleri artmaya başlar. Yaşanan bu tür belirtilere tıp açısından vazomtor belirtiler denir ve menopozdaki kadınların yaklaşık olarak %60, %70’nde bu tip belirtiler görünür. Kimi kadınlar ise bu tür belirtileri hiçbir şekilde yaşamadan menopoz döneminin atlatırlar. Sıcak basılması ya da ateş basması denilen durum yüzde, kollarda, ellerde ve vücudun üst yarısında aniden kızarma gibi sıcaklık hissi etkisi ile yaşanır.

Menopozda Görülen Psikolojik Değişkenlikler

 • Uykusuzluk
 • Depresyon
 • Sinirlilik
 • Anksiyete
 • Ani duygusal değişimleri
 • Dikkat, Konsantrasyon ve Hafızanın bozulması

Vücutta Yaşanan Diğer Değişiklikler

 • Memelerde küçülme yani atrofi, Yağ dokusu kaybının yaşanması ve sarkma.
 • Vajina dudaklarında, Klitoriste küçülme ve atropinin yaşanması.
 • Ciltte inanılmaz kuruluk ve kırışıklarda artma yaşanması.
 • Saç, Koltuk altı gibi bölgelerde tüylenmelerin azalması sonucunda bacak ve kol bölgesinde tüylenmenin artması görülebilir.
 • Ses kalınlaşması.
 • Kilo alımı oldukça sık bir şekilde gerçekleşecektir.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss