Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması toplum genelinde oldukça fazla sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Mide ekşimesi olarak da açıklayabileceğimiz bu sancılı rahatsızlık dönemi, Aşırı ve ağır yemeklerden sonra ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığı anlatmak için beslenmenizde bir takım değişiklikler uygulamalısınız fakat hafif öğünlerde sonra midenizde rahatsızlık ortaya çıkıyorsa bu durum reflü veya gastrit gibi farklı rahatsızlıkları işaret etmektedir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Besinler

Mide yanması çoğunlukla bireyin vücudunda fazla mide asidi üretimi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mide asidi ise tükettiğimiz besinlerin metabolizma ile ortak çalışarak parçalanmasına yönelik gereklidir, ve normal koşullarda mide zarına hiçbir şekilde zarar vermez.

Gerd-Treatment-for-Infants[1]

Bu durumda mideniz gereğinden fazla asit üretimi gerçekleştiriyorsa ve reflü gibi rahatsızlıklarınıza varsa bu asit yemek borusuna kadar ulaşabilir bu durumda yemek borusunda tahriş gibi olaylar görülerek zaman zaman göğüs kafenizde ağrı ve yanma hissi meydana gelir.

Bu rahatsızlıkları önlemek için mide asidini üretimin yükselten, Sindirimi zor gıdalardan mümkün olduğunuz kadar uzak durmalısınız. Arada sırada mide rahatsızlığı yaşıyorsanız ağır yağlı ve bol baharatlı yemeklerden kaçınmalısınız. Bunların dışında portakal, greyfurt gibi asidi arttıran meyveleri özellikle reflü hastalarında göğüs ağrıları ve mide asidinin ağıza kadar ulaşmasına yol açabilir. Yukarıda saydıklarım dışında kahve ve kafeinli diğer olarak içecekler, çikolata, nane ve alkol gibi besin gruplarının midede rahatsızlığı yol açtığı bilinmektedir.

Hangi Durumlarda Mide Yanması Ortaya Çıkar

 • Yağlı yemeklerden kaçının
 • Öğünlerinizi küçük porsiyonlarda tüketin
 • Asitli meyve içeriklere dikkat edin
 • Kola gibi bol asitli soğuk içecekleri tüketmeyin
 • Fazla çikolata tüketmeyin
 • Cips, Kraker gibi farklı atıştırmalıkları azaltmaya yönelin

Mide Rahatsızlığını Bastırmak için Ne Yapılmalı?

 • Sırt üstü uzanmayı deneyin böylece ayaklarınızı dik bir şekilde uzatın.
 • Yemekten sonra kahve ve sıcak içecekler tüketmeyin.
 • Küçük parça ekmek tüketebilirsiniz.
 • Sakız çiğnemeniz mide asidinizin tepkimesini bir miktar azaltabilir.
 • Orta sıcaklıkta bir zencefil çayı içerek vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss