Neden Ağzımız Kurur

Sabahların vazgeçilmesi olan ağız kuruluğu, ağızdaki tükürük salgısının az olduğu yada hiç olmadığı bir durumdur. Bu şikayet onlarca ve hatta yüzlerce ilacın ortak yan etkilerinden biridir. Ayrıca tütün kullanımı, kemoterapi ilaçları, yüze veya boyna alınan ışın tedavisi de ağız kuruluğuna yol açabilir. Ağız kuruluğu aynı zamanda bazı hastalıkların belirtileri arasında bulunur ve bu hastalıklar vücudunuzun en büyük ikinci organı olan karaciğeri organınızı etkileyebilir.

Karaciğer birçok rejeneratif, zehir atıcı ve metabolik öneme sahiptir. Bütün vücudunuzdaki kan günde birden çok kez karaciğerinizden geçer. Normal olarak yarım litre kan bulundurur, bu da yetişkin bir insanın toplan kanının %10’una denk gelir. Bu organ toksinleri nötralize eder, kan şekeri, hormon seviyelerini düzenler, karbonhidrat, yağ ve protein yıkımında ve emiliminde önemli bir rol oynar.

Vücut aynı zamanda demir, bakır, A, D, B12 vitaminleri gibi bazı mineral ve vitaminleri depolamak için karaciğeri kullanır.

Sjörgen sendromu otoimmün bir hastalıktır ve genellikle iki ana belirtisiyle teşhis koyulur: ağız kuruluğu ve göz kuruluğu. Bağışıklık sistemi tükürük ve göz yaşı bezlerine saldırdığında ortaya çıkar.

Bu hastalık genel olarak gözden kaçırılır ve yanlış teşhis edilebilir. Sjörgen sendromu, hastaların genellikle diğer otoimmün hastalıkları yaşamalarına yol açar. Bunların arasında karaciğerin ilerleyen enflamasyonunu içeren otoimmün hepatit de bulunur.O nedenle ağız kuruluğu çokta hafife alınacak bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir