Olivesa Zeytinyağları

Şöyle bir gerçek var ki; zeytinyağı bir toplumun beslenme kültürünün göstergesidir. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, kalp-damar hastalıklarından erken yaşta ölüm oranının yoğun bulunduğu başka ülkelerde doymuş yağ kullanımı çok fazladır. Doymuş yağ demek sadece katı margarin ve tereyağı demek değildir. Kırmızı et, tavuk, süt, yumurta da doymuş yağ içerir. Oysa sebze, meyve, tahıllar, yağ içermez. Bunların pişirilmesinde yağ kullanmak gerekir. İşte sebzeyi, kuru baklagilleri makarnayı, pilavı sofralarında etten daha çok kullanan Akdeniz toplumları naturel olarak iklimine de makul bulunduğu için  yetiştirdiği zeytinin yağını senelerce bilmeden tüketmiş.

Türkiye de en çok zeytinyağı tüketen Ege Bölgesidir. Doğuya gidildikçe zeytinyağının sadece salatalara konulduğunu hem de hiç kullanılmadığını görürsünüz. Çoklukla tereyağı, kırmızı et, sakatatların kullanımı fazladır

Zeytinyağının damar tıkanıklığını önlemesi, birazda onunla tüketilen kolesterolsüz ve posalı gıdalardan ileri geliyor. Hayvansal kaynaklı besinleri azalttığımız oranda başka yağları da rahatça kullanabiliriz. Kısacası, ne kadar ekonomik beslenirseniz, o kadar detaylı yağ tüketebilirsiniz. Olivesa internet sayfası üzerinden zeytinyağı sabunundan soğuk sıkım zeytinyağına kadar bütün ürünleri ekonomik ve kolay şekilde temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir