Özgeçmiş hazırlarken dikkat edilecek kurallar nelerdir?

Yeni mezun olmuş kişiler ya da bir işte çalıştığı halde işinden memnun olmayıp başka bir işe başvuruda bulunmak isteyen kişilerin iş başvurusu sırasında işverene kendi bilgilerini doldurarak vermiş oldukları belgeye CV denilmektedir. cv doldururken kendi bilgilerinizi doğru olarak vermeye özen gösteririniz. Kesinlik ile yalan ya da yanlış bilgi vermemelisiniz. Bilgilerinizi yazarken ters kronolojik sıralamayı izleyiniz. Gereksiz bilgiler eklemekten kaçınınız. İmla kurallarına ve noktalama kurallarına mutlaka uyarak CV’inizi doldurunuz. Yazı tipi olarak Times New Romas ya da Arial olarak tercih ediniz. Yazı büyüklüğünü de 12 punto olarak seçebilirsiniz. Özgeçmişinizi tamamlarken uzun parağraflar yazmaktan kesinlik ile kaçının ve yazmış olduğunuz kelimelerin altını çizmeyiniz.

Özgeçmişinize ilk olarak isminiz, doğum tarihiniz, doğum yeriniz, açık adresiniz ve iletişim bilgilerinizi yazacağınız kişisel bilgiler bölümünü oluşturun. Daha sonra alt kısmına almış olduğunuz eğitimleri kronoljik olarak sıralayarak yazdığınız eğitim bilgileri bölümünü oluşturunuz. Bu bölümü de doldurduktan sonra iş ve staj bilgilerinizi sırası ile düzenli bir şekilde yazarak tamamlayın. En alt kısımlara iki adet referans, ilgi alanlarınızı ve uzman olduğunuz alanları yazarak tamamlayınız. Hazırlamış olduğunuz özgeçmişin son halini internet ortamında hazır olarak bulunan cv örnekleri ile karşılaştırarak kontrol edebilirsiniz.

Özgeçmişinizi nasıl dolduracağınız hakkında bir bilgi sahibi değilseniz web ortamında bulunan boş cv örneklerini kullanabilir ve bu örnekleri nasıl yazacağınız hakkında detaylı bilgiye internet ortamından rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Düz boş A4 kağıdına hazırlayacağınız özgeçmişinizin sağ üst tarafına da en son çekilmiş yüzünüzün tam şekilde görüldüğü bir adet fotoğrafınızı eklemeniz iş verenin size işe alışı sırasında daha etkili olacaktır. CV’nize isminizi ve soy isminizi eklemiş olduğunuz fotoğrafın sol tarafına 14 punto olarak ve koyu renkler ile yazmanız gerekmektedir. Geçmişin ile alaka bilgileri içermekte olan özgeçmişinizde yalan beyanda bulunmaktan kaçınmalısınız, CV’nizin sizi sadece iş görüşmesine çağıracağını unutmayın. Yalan beyan vererek çağırılmış olduğunuz bir iş görüşmesi sırasında er ya da geç vermiş olduğunuz yalan bilgiler ortaya çıkacaktır. Bu yüzden kendiniz ile ilgili doğru beyanlarda bulunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir