Patlıcanın Mucizevi Etkileri Nelerdir?

Türkiye sınırları içerisinde vazgeçilmez besinlerden bir tanesi olan Patlıcan bir çok açıdan artılara sahi, Aynı zaman da farklı pişirme yöntemleri ile mutfağa renk katan sebzelerden biri. Lezzetli olmasının yanında içerisinde barındırmış odluğu besin değerlerinde ki kalori oranında düşüklüğü sebzeyi çok daha etkili kılmaya yardımcı oluyor. Burada tabi dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi besinin kalori oranının yükselmesini istemiyorsanız pişirme yöntemini düzgün belirlemeniz gerekiyor.

Patlıcan içerisinde bulunan nikotin sayesinde size az da olsa enerji sağlarken bir diğer yandan da A vitamini ve Fosfor gibi etkili vitaminlerde yer alıyor. İşte yüz gram patlıcan içerisinde bulunan besin değerleri; 24 gram kalori bulunurken 1.1 gram protein ve 5.5 gram karbonhidrat bulunuyor.

patlican-bostan-523-88-B[1]

Mucizevi Besin Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

  • Vücut üzerinde bulunan sinirlerin üzerinde büyük bir etkiye sahip olan Patlıcan, Sinirleri yatıştırdığı yönünde özelliklere sahip.
  • Yaşlılarda ortaya çıkan kalp çarpıntılarını önlediği yararlarının arasında bulunuyor.
  • Pankreas, Karaciğer aynı zaman da Böbrek için toksikleri atmak için kullanılacak olan patlıcan büyük bir yarar sağlayacaktır. Toksiklerin dışında bu organların fonksiyonların çok daha iyi çalışmasına neden olacaktır.
  • Patlıcan içerisinde barındırmış olduğu idrar sökücü özelliği ile birlikte vücutta biriken suyun atılmasına yardımcı oluyor.
  • İnsülin rahatsızlığına sahip olan bireylerde kan şekerini dengede tutarak ani ataklarında önüne geçiyor. Şeker hastalığının dışında anemi gibi rahatsızlıkları düzeltirken, Kan değerlerinin de düzene girmesinde etkili bir rol oynayan patlıcan hastalara büyük destek oluyor.
  • Kolesterol gibi rahatsızlığı taşıyan bireylerde damar sağlığı açısından patlıcan büyük bir fayda sağarken damar problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.
  • Gerçekleştirilen ağırlık antrenmanları sonucunda ortaya çıkan kas ağrılarını dindirmeye yardımcı olan Patlıcan, Kasların gevşemesine yol açarak kan akışını hızlandırıyor bu nedenle kas sisteminin yenilenmesine hızlı bir şekilde yol açıyor.

Patlıcanı Nasıl Tüketmeliyiz?

Yukarıda saymış olduğumuz patlıcanın etkileri insanların üzerinde oldukça yüksek durumda. Fakat bu etkileri daha verimli kırmak için doğru pişirme yöntemlerinden yararlanmanız gerekiyor. Bu besin grubunu hiçbir şekilde fazla yağda kızartmayın aksine içerisinde bulunan özellikler bir etki sağlamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir