Rize Tesbih

Tesbih tekrarlanan rutin işlemleri saymak için kullanılan ve 33 veya katları kadar olan boncuk sayısının dizildiği ipten oluşan halkadır. Kullanış amaçlarından bir tanesi de sinirleri yatıştırmaktır. İnsanlar streslerini atmak için sık sık rize tesbih çekerler. Yararları ve kullanım amaçları çok fazla değişkenlik gösterir. Çok eski zamanlarda bazı askerler öldürdükleri düşmanların ya da avladıkları hayvanların kemiklerini ipe dizip boyunlarına asarlarmış. Güç gösterisinin bir aracı da olmuşlardır. Daha çok dini görevler için kullanıldığı bir gerçektir. İslam da önemli bir yeri vardır. Türk insanı için tesbihin yeri ayrıdır. Bu nedenle tesbihler bu kadar çok sevilince aksesuar ve takı olarak kullanılmaları kaçınılmaz olmuştur.

Tesbihler erkekler için iyi birer hediye olabilirler. Çeşit çeşit tesbihler bulunmaktadır. Mesela Kehribar Tesbihler kendi aralarında Damla, Ateş, Sıkma olarak gibi türlere ayrılmışlardır. Asıl olarak Kehribar fosilleşmiş çam veya başka ağaç sakızından oluşur. Kehribar çok değerli ve çok güzel görünümlü bir taştır. Harika renk tonları vardır; sarıdan açık kızıla kadar uzanan… Madde yapıları da değişiklik gösterir. Kehribar Taşı Tesbihlerin fiyatları genellikle 200-300 TL arasındadır. Özelliklerine göre fiyatları farklılaşacaktır. Öd Ağacından yapılmış tesbihler de vardır. Bunların yapıldıkları tahta kokuludur ve Muhammed’in sandukası bundan yapılmıştır.  Tesbihlerin başlıcalarını özetlersek;

Kehribar Tesbihler, Oltu Taşı Tesbihler, Doğal taş Tesbihler, Ağaç Tesbihler, Hayvansal Tesbihler, Gümüş Tesbihler, Altın Tesbihler ve diğer türler. Oltu Taşı Erzurum’un Oltu ilçesinden çıkmaktadır ve ismini de buradan almıştır. Gürcistan’da da görülmektedir. Kolay işlenen bir taş olduğu için de aksesuarlarda ve takılarda tercih edilir. Oltu Taşı Tesbihlerin görünüşleri çok güzeldir ve ünü ülkemizi aşmıştır. Fiyatları ise genellikle 100 ve 200 TL arasındadır. Gümüş Taşı Tesbihler de oldukça sevilen bir türdür. Gümüş çok eski zamanlardan beri bilinen bir elementtir. Gümüşler parlaktırlar ve bu nitelikleriyle çoğu insanın sahip olmaktan memnun olacakları bir taştır. Fiyatları ise 150-300 TL ortalamasında gitmektedir. El işçiliği gibi özel durumlar ve nitelikler fiyatları yukarı çekebilmektedir. Biz bu yazıda genel olarak tesbihlerin fiyatlarından ve özelliklerinden bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir