Sodyum Bikarbonat Nedir?

Günümüzde sporcular üzerinde performansı geliştirmek adına supplementler çok uzun bir süredir kullanılıyor, Araştırmalar ve denemeler yapılarak daha iyi sonuçlar elde edilmeye çalışılıyor. Gerçekleştirilen araştırmaları çok yakından takip ederken kısa bir süre öncesinde Sodyum Bikarbonat yani NaHCO3 hakkında araştırmaları sizlerle paylaşıyorum.

Gerçekleştirilen yazı üzerinde Sodyum Bikarbonat ve Atletik Performans kategorisindeki katkıyı inceleyen araştırmaları inceleme altına alacak bir takım sonuçlar oluşturacağız böylece performans konusuna uygun kullanım detaylarını da kullanmış olacağız.

Supplement Firmalarına Göre Faydasız!

Bu konu hakkında bir den fazla farklı araştırma olmasına rağmen farklı kaynaklar Sodyum Bikarbonat hakkında olumsuz düşünceler ile sonuçları insanlarla paylaşıyor. Dışarından baktığımızda bu araştırmalara göre olumsuz gözükse ile durum sanıldığından çok daha farklı.

Zia oldukça yoğun bir kar marjı olan, Düşünülen aksine sağlık merkezli değil ticari olarak hedeflenen supplement sektörü çok eczana üzerinde rahatlıkla bulunacak ve neredeyse kreatin gibi yüzyılımızın en etkili supplementlerden bir tanesi ile yarışacak türde kalmak istemiyor.

NaHCO3’ün Etkisi Gerçekten Büyük mü?

Yaklaşık olarak sekiz düzenli egzersiz yapan erkek katılımcı ile uygulanan araştırmada Sodyum Bikarbonatın egzersiz hacmine olan katkısı göz önünde bulundurulmak istenmiş. Yapılacak egzersizden bir sat önce;

  • Birinci gruba 3 G/KG NaHCO3 ve tatlandırıcı desteği yapılırken,
  • İkinci gruba 045G/KG NaCL ve tatlandırıcı desteği yapılmış.

Sodyum Bikarbonatın test edildiği grup ilk seviyede olurken ikinci grupta plasebo etkisi oluşturma adına işlemler yapılmıştı. Gruplarda Squat ve Bench Press hareketleri uygulanırken;

  • Squat için ilk grup toplam bazında 3 tekrar sağlarken, İkinci grup 24.6 tekrar üzerinde sabit kalmış,
  • Bench Press için ise ilk grup toplam ortalama 28,2 tekrar çıkartırken, İkinci grup ise 7 tekrarda sabit kalmış.

Elde edilen sonuçlara göre Sodyum Bikarbonat kullananların Squat ve Bench Press hareketlerine verimlilik katmış.

Kimler Kullanabilir?

Sodyum Bikarbonat ürünün tüketimini egzersiz öncesi performans etkisini yukarıdaki araştırma ile açıklamaya çalıştım. Peki bu ürünün herkese uygun olup olmadığı konusuna gelecek olursak, Evet. Egzersiz öncesi performansı artırmak isteyen bütün sporculara destek sağlayacak olan Sodyum Bikarbonat özelliklede dayanıklılık ve yüksek yoğunluk açısında egzersizde bulunanlara harika bir seçenek.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss