Şok Diyetler Sağlıklı mı?

Bireyin yaşam şartları, Sağlık problemleri beraberinde gelen özel beklentileri ideal kilonuza ulaşmanız sizi zorlayacaktır. Bu durumda yaşamış olduğunuz gerilim ise anlık olarak verilen kararlara ve ani değişim ihtiyacı hissetmenize neden oluyor. Bu olaylardan sonra anlık olarak değişim hayalleri ile birçok insanları şok diyet yapmalarına zorlayacaktır.

Şok Diyet Tam Olarak Nedir?

Şok diyet kavramı son yıllarda karşımıza çıkan ve ani kilo vermek amacı ile kullanımı yapılan diyet programlarını niteleyen bir tanımlama diyebiliriz. Genel olarak aşırı kalori kısıtlamasına dayatılan ve ticari kaygılar göz önüne alınarak bu diyetler belirli bir konsepte sahip. Ortaya çıkan bu konsepti tanımak ve uzak durmanızı sağlamak adına genel olarak şok diyetleri hakkında birkaç ipucunu sizlerle paylaşıyorum.

  • İlgi çekici isimlere sahiptir. Yoğurt Diyeti, Yulaf Diyeti gibi.
  • Etkili vaatlerde bulunur.
  • Oldukça kısa süreli diyetlerdir. Bireyde yaşam tarzı oluşturmayı amaçlayamazlar.

Kilo verme sürecinde öncelikli olarak hedefinizin yaşam tarz oluşturmanızın olduğunuzu aklınızdan unutmayın. Bu sizi doğru bir kiloda ve sağlıklı kalmanız için gereken bir özelliktir.

  • Oldukça düşük kalorili yani 600 ile 800 kalori arası diyetler size hiçbir şey tüketmenize izin vermez.
  • Vücudunuzdaki sıvıyı atmanız için gereğinden hızlı kilo verme etkisi yaratmak adına yoğun yuz kısıtlaması aynı zamanda diüretik besinleri kullanacaktır.

planning-your-weight-loss-diet-2[1]

Zararları Nedir?

Bu tarz diyetler çoğunlukla bireyde eksik beslenmeye yol açar. Bu diyetlerde oldukça az kalori alımı gerçekleşir ki vücudunuz hayatta kalma moduna girerek katabolizma durumu gerçekleşecektir. Katabolizmanın size yarattığı etki kaslarınızın yavaş yavaş parçalanması neden olacaktır.

Bağışıklık Sisteminiz Zayıflayacaktır

Yukarıda yer alan konular dışında besin maddelerin yetersiz alımı sonucunda kortizol hormonu ile gerçekleşecektir. Bağışıklık sisteminin baskılanması sonucunda hastalıklar ortaya çıkacaktır bu nedenle enfeksiyonlar ile baş başa kalabilirsiniz.

Kemik Yoğunluğunuz Hızla Azalır

Diyet sürecinde alınan eksik besinler ile beraberinde kalsiyum, fosfor dengesinin de bozulması ve uzun vadede salınımı yapılan kortizol hormonunun kemik yapımının sekteye uğramasına bağlı olaraktan keminlik yoğunluğu günden güne azalacaktır. Etkenler sizi ani olarak etkilemese bile yaşlanma döneminizde hızlı bir şekilde kemik erimesi ve kamburluk gibi rahatsızlıklar ortaya çıkacaktır.

Yazımızın ilk bölümünü bu şekilde tamamlıyoruz. Serinin devamı en kıs aşurede gerçekleşecektir.

Kaynak: beslenmerehberim.net

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss