Tam Buğday Ekmeğinin Faydası, Kalorisi ve Besin Değerleri Nedir?

Çoğunlukla tüm beslenme uzmanları tarafından normal beyaz ekmek ürünü yerine tam buğday ekmeğin tüketilmesini öneriyor. Tam buğday ekmeğinin normal beyaz ekmeğe göre ilk olarak göze çarpana avantajı içerisinde çok daha fazla lifi içermesi oluyor. Yaklaşık olarak bir dilim beyaz ekmek üzerinde 1.4gram besin lifi yer alırken bu oran bir dilim tam buğday ekmeğinde ise 2.6 grama kadar yükseliyor. Besin lifleri kilo kontörlü tarafından oldukça önemlidir çünkü hemen acıkmanızı büyük oranda engelleyecektir.

Üretim Farkında Neler Var?

Tam Buğday ekmeğinin üretim aşamasında buğdayın tüm hali kullanılır. Yani hiçbir şekilde dışarıya atılmadan ürün kullanılır. Beyaz ekmekte kepek ve rüşeym kısımları kullanılır. Buğday’ın üç farklı bileşeni vardır.

 • Ruşeym: Buğdayın çekirdeğinin odluğu kısımdır. Ağırlık olarak buğday ürünün sadece %2.5’luk kısmını üzerinde barındırır. Lif açısından çok zengindir ve aynı zamanda vitamin ve mineral oranında büyük başarı sağlar.
 • Kepek: Bu kısım ise buğdayın en dış kısımlarındandır. Buğdayın kabuğu olarak karşımıza çıkan kepek, Ürünün %15’ini oluşturur. Lif açısından büyük zenginliğe sahiptir.
 • Endosperm: Buğdayın büyük bölümünü aldığı addır. Nişasta açısından büyük bir zenginliğe sahiptir.

Ürünün Faydaları Nedir?

Kolesterol: Buğday ekmeğinin bilinen özelliklerinden en başarısı kötü kolesterol olarak karşımıza çıkan rahatsızlığı büyük oranda düşürmeye yönelir. Özellikle kolesterolünde dengesizlik olan bireyler için buğday ekmeği vazgeçilmezdir.

Sindirim Süreci: Buğday unundan hazırlanan ekmek lif açısından büyük bir başarıya sahiptir böylece kan şekeriniz beyaz ekmeğe göre çok daha uzun sürede yükselteceği için kilo kontrolünde ve kilo vermede büyük bir katkı sağlayacaktır.

Vitamin ve Mineraller: Tam buğday ekmeğinin besin değeri oldukça yüksektir. Vitamin ve Mineral açısından beyaz ekmeğe göre son derece zenginliğe sahiptir. B1, B2, B3, B9 ve E vitamini içerir.

Tam Buğday Ekmeğinin Besin Değerleri

 • 69 kalori
 • 12 gr karbonhidrat
 • 2 gram besin lifi
 • mg E vitamini
 • 2 mcg K vitamini
 • mg B1 vitamini
 • mg B2 vitamini
 • 3 mg B3 vitamini
 • mg B6 vitamini
 • 14 mcg folik asit
 • 30 mg kalsiyum
 • 7 mg demir

Bir ince dilim içerisinde yukarıdaki besin değerleri yer almaktadır.

do nv diet pills work what is the focus during the limiting out stage weight loss agents is shitake mashroom ok on keto diet weight loss natural keto primal diet pills how to take them weifht loss paleo keto diet plan supplements for weight loss and toning is brown rice ok with keto diet miracle weight loss supplement phentermine diet pills walmart how to lose weight on paleo fast pcos diet keto or paleo lose 5 pounds in 1 day keto diet orbit gum weight loss meal plans women can a keto diet caues scurvy lose 8 pounds in 4 weeks new weight loss pills prescription 2015 keto diet how many lb per week breakfast casserole keto diet getting enough oil in keto diet diet comparison chart keto keto diet breakfasts without eggs how to lose weight fast for middle aged woman keto diet problem for womej what s the best way to lose belly fat how many carbs should you stay under on the keto diet do i count calories on the keto diet season salt on keto diet is imitation crab good for keto diet raspberry ketones benefits with keto diet estrogen keto diet what flavored tea to drink on keto diet what junk food can you not eat on a keto diet do you lose water weight on keto diet tips to burn belly fat fast can you have pork and beans on the keto diet raspberry ketone and green coffee bean extract together reviews keto shakes on keto diet does adipex work better than phentermine side effects with keto diet can i eat corn on a cub on keto diet eating cheese on keto diet causes sslow weigby loss best diet supplement to lose weight what ingredients are in the keto diet pill i need to lose weight fast help on a keto diet can i have tomato soup thai spice restaurant keto diet what can i eat on my keto diet complete nutrition diet pills keto diet benefits information pdf what does a no carb diet look like keto diet sugar day is the keto diet good for kidney disease last longer pills walgreens what diet pills work changing medication doses after weight loss