Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Halk arasında çokça duyulan fakat aslında tam olarak ne olduğu tam bilinmeyen bir konuya değineceğiz bugün.Tüp mide ameliyatı midenin bir kısmının kesilerek o alana tüp yerleştirilmesi suretiyle  yapılan aşırı kiloluk tedavisinde kullanılan cerrahi bir işlemdir.Bu ameliyatla midenin hacmi yüzde seksen beş küçültülerek vücudun kalan kısmı mide olarak idraklaması sağlanır. Tüp mide ameliyatı sıradan aşırı kiloluluk hastalarına değil çok kilolu süper obezite hastalarına son çare olarak uygulanır. İlk keşfedildiği zamanlarda başka obezite tedavisi işlemlerinden önce ön hazırlık olarak uygulanmaya başlasa da çok fazla kilo kaybettirdiği için zaman içinde aslolan tedavi yerini almıştır.Tüp mide ameliyatı iki şekilde kilo yitirilmesine niçin olur. Bunlardan biri mide hacminin küçülmesinden dolayı vücudun yeme isteğinin sınırlandırılması, diğeri ise mide hareketi sınırlandığı için yaşanmış olan zayıflamadır.

Tüp mide ameliyatının temelinde midede hormon salgısını azaltarak hormonsal kısıtlama yapılmasıdır. Ghrelin hormonunu üreten mide dokusu mideden ayrılır. Bu hormon beyindeki iştah açıcı reseptörleri aktif duruma getirmektedir. Beyine iştah açmayı uyaran hormon salgısının ulaşmaması ve bu nedenle iştahın kapanması; ekstradan midenin hacmi küçüldüğü için doyma eylemini çabuk göstermesi zayıflama mevzusunda fazlaca çığır açan buluştur.
Tüp mide ameliyatı için örutubet arz eden konu olan dikiş kaçağının önlenmesi için mide dikiş sırasında şişirilerek kontrol edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir