Yulafın Yararları Nedir?

Yulaf çoğu zaman kuşkusuz ve sürekli sağdan soldan okuduğumuz haberlerin doğrultusunda tadının kötü fakat hakkında ise oldukça etkili açıklamalar bulunan besindir. Genellikle spor yapanların tükettiği yulaf, Zengin besin içeriği ile kişiye gün boyunca enerji vermeye yardımcı olmaktadır.

Yulaf Nedir?

Yulaf, Tam tahıl ürünü grubundan bir tahıl çeşididir. İçeriği sayesinde oldukça büyük bir zengin karşımıza sahiptir yaklaşık olarak %19 protein, %62 kompleks karbonhidrat, %7 yağ ve %12’si de ağırlıklı olarak lifli yapıdan oluşmaktadır. Çoğunlukla yulafı şekerli karışımlar ile bir paket haline koyarak tüketimi kolay olması açısından markette satılmaktadır fakat sade olarak satın almanızda mümkün.

Spor Yapanlar Neden Yulafı Tercih Ediyor?

Yulaf, İçerisinde barındırmış olduğu kaliteli kompleks karbonhidrat bileşeni sayesinde gün boyunca kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olmaktadır. Diğer ki karbonhidrat kaynaklarına nazaran kan şekerini bir anda yükseltip, bir saat sonra tekrardan aşağıya çeken besinlere nazaran çok daha etkilidir. Yulaf’ın özelliklerinden bir tanesi size gün boyunca enerji sağlarken, Tok tutmaya da yardımcı oluyor. Sabah kahvaltılarınızda yer verebileceğiniz bu besin türü ile sağlıklı kalori alımını sağlayabilirsiniz.

oat[1]

Yağ Yakmak ve Kilo Almak için Yulafı Tercih Edin

Yulafın yararlarından bir tanesi de amacınıza göre uygun olması. Genellikle spora başlayanlar fazla kilolarından kurtulmak için ya da daha iyi bir vücuda sahip olma hayaliyle başlar. Amaca yönelik olarak hazırlanan beslenme planlarında çoğunlukla kompleks karbonhidrat grubuna ait olan yulafa yer verilir. Bu nedenle kilo almak ve vermek için sizlere büyük bir yararı olacaktır.

Yulafı Nasıl Tüketmeliyim?

Yulafı tüketmeniz için bir çok farklı tarifler bulunuyor. Ben çoğunlukla sabah kahvaltılarımda seksen gram değerinde ki yulafa iki yüz mililitre ılık sütü dökerek içine çekmesini bekliyorum daha sonra üzerine çilek ekleyerek tüketiyorum. Eğer süt ile tüketmek istemiyorsanız çoğunlukla ara öğünlerde sulandırılmış yoğurta bir miktar yulaf atarak güzel bir şekilde karıştırarak yulafı tüketebilirsiniz.

Yulafın tadı sanıldığı kadar kötü değildir yaptığınız farklı yemek tarzlarına göre yulafı lezzetlendirmek sizin elinizde. Yulafa yakışan ek ürünlerden bir tanesi de tarçındır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir